Дојдоа питомите и ги избрка дивите а старите реформите по стариот терк од пред 2006-та се вратија на сцена

Објавил: Македонка Димкин | 16 мај, 2019 23:04

Судијата Панчевски: без основни минимални критериуми Рајчевци прават расад во Академијата за судии и обвинители

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Откако Зоран Заев е премиер нема ден без скандал, ден без срам се на грбот на народот и на МАКЕДОНИЈА, врв на оваа лакрдија од извршна, законодавна и судска власт во овој окупиран систем Заев и таквите како Павле и Мира-дизел владеат со воведен режим на ниски страсти и вредности ние народот голтаме се и сешто и ги изгубивме сите вредности на кои почива секоја нација во светот!

Пред некој ден сите слушнавме дека истиот тој Зоран Заев се тргнал од челото на Советот за судски реформи иако за три години е “патосирано” правосудството и како што овој милува да каже дека “го отворил како пупка” освен Катица Шестица, Кацарци, Русковци, Медаровци, Штериу, Рајчевци и Јовевци, обвинителство и судсво потонати во беззаконие и силување на правото, креирање на обвинителски постапки за уцена и уценет народ не видовме ниедна правосудна ниту системска реформа од популарното “поглавје 23” нели Правда, критериум на ЕУ кои се директен “спонзор” на ваквиот како што го гледаме правосуден систем во оваа креација таканаречена Северна Македонија.

Но дали е баш така?

Ние можеме да им замеруваме или да ги напаѓаме ликовиве, но вистината е дека наброениве веруваат во ваквите искривени вредности и се директни егзекутори на политиките од минатото.

Интересно е дека за овие погоре споменати послушници токму тоа што се случува, а ние сите го гледаме како насилно занемени учесници, за овие наброените тоа се вистинските вредности и реформи како тие го гледаат судството и обвинителството, во нивните очи ова е розовата слика на ПРАВО и ПРАВДА, на ПРАВНА СИГУРНОСТ, онаа за која како шарени револуционери барем некои од набројаните ја дадоа својата жртва за овој “подобар систем” во кој граѓаните веќе брутално ја чувствуваат правдата.

Ако во 1996 и 1997 година со генералниот реизбор заклучно до 2006-та година СДС им се оддолжи засекогаш на денешните обвинители и судии со трансформацијата на мандатите и 4 годишни реизборни мандати на обвинителите и судиите во Собрание и во 96-та и 97-ма на истите овие актери им ги подари во трајни мандати, а потоа и до 2006-та и ги избираше како такви со траен мандат во тој период регрутираше свои подобни кадри кои сега несомнено се отворени како “пупка” оваа љубовна врска е силна и взаемна и тоа никогаш нема да си го заборават и вечно ќе си служат.

Така е и денес старите реформите по стариот терк продолжуваат вредности од пред 2006-та се вратија на сцена, доколку едно време до само пред три години имаше сериозни, строги критериуми и немаше избор и регрутирање на кадри за судии и обвинители без кандидатите да познаваат на англиски јазик, да имаат завршено магистерски студии, особено да имаат просек од најмалку 8.00 на правни студии, а не по принципот Катица-шестица, сега повторно тие критериуми ги нема, за да може политиката на власт да го посее новиот расад во обвинителството и судството за некои идни времиња што доаѓаат, за тој расад израсне во нов “пупка кадар” што ќе им служи во даден момент.

Интересно е како после оставката на Заев од телото за реформи одеднаш тргна пакетот закони за правосудство, еве се качуваат платите на судиите за 30% и на администрацијата за 25% и како без основни минимални критериуми Рајчевци прават расад во Академијата за судии и обвинители за нови 60 судии и обвинители по принципот на подобен и Катица-шестица?! Тоа ли се тие “мерит” вредности во ЕУ-поглавје 23?

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху денеска одржаа прес-конференција и ги објасни деталите за распишаниот повик за субвенции на инвертер клима уреди!

РАСПИШАН ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ НА ИНВЕРТЕРИ (АПЛИЦИРАЊЕТО ЗА СУБВЕНЦИИ СЕ ВРШИ САМО ОНЛАЈН)

Град Скопје вчера го распиша јавниот повик за субвенции на инвертер клима уреди за...

Станува збор за опомена пред поднесување на тужба за клевета. Според закон, мора првин да се испрати опомена, пред да се поднесе тужба. Мене не ми е јасно според мене е недозволиво, обвинител, па сега и судија да се ставаат во предизвоборна политичка кампања.

Рускоска за ТВ21: Испратив опомена пред тужба до ВМРО-ДПМНЕ

Обвинителката Вилма Рускоска до партијата ВМРО-ДПМНЕ испратила опомена бидејќи таа...

Тој вели дека народот не ја дозна вистината, затоа што сето тоа било едно големо сценарио, една голема лага, само за Заев да ја претстави власта како монструозна и брутална за да ги добие гласовите од граѓаните и потоа да и направи на Македонија сето она што и го направи. Продавање на идентитет, име, економски колапс и што уште не.

Јакимовски: Убиствата на Младенов, Нешковски, Смилковско беа големо сценарио на Заев за добивање гласови, граѓаните беа излажани, а вистината не ја дознаа

Зошто и ден денеска не се расчистуваат убиството на Никола Младенов и на Мартин Нешковски,...

Во својот говор вчера, лидерот на ДУИ Али Ахмети се осврна на дејноста на македонскиот револуционер Гоце Делчев и кажа дека треба да се следи неговиот пример, бидејќи тој соработувал со албански патриоти и заедно работеле со Македонците, за да ги решаваат проблемите на младите

Ахмети: Следете го примерот на Гоце Делчев- тој соработуваше со албанските револуционери!

На вчерашната трибина во Скопје, албанската партија ДУИ продолжи да ја промовира својата...