Овој случај генерално ќе влијае негативно на судството, а и последиците по СЈО се негативно, вели судијата Џемаили Саити.

Објавил: Рејхан Бајрами | 28 јули, 2019 17:45

СУДИЈАТА САИТИ: “Случајот „РЕКЕТ„ се води поприлично јавно на некој фолклорен начин”

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Постапка за аферата „Рекет“ се води поприлично јавно и поприлично на некој фолклорен начин, затоа што се уште немаме ние конкретни акти по однос на предметот, вели судијата Џемали Саити. Овој случај генерално ќе влијае негативно на судството, а и последиците по СЈО се негативно, вели тој во интервју за „Радио Слободна Европа“.

Судијата Џемаили Саити вели дека случајот „Рекет“ се води на фолклорен начин. Тој генерално смета дека оваа постапка негативно ќе влијае на рејтингот на судството, на довербата, но од друга страна доколку се спроведе на вистински начин, иако во оваа фаза, оваа постапка се води поприлично јавно и поприлично на некој фолклорен начин.

„Генерално на општата доверба на граѓаните во правосудниот систем ќе влијае негативно, иако одредени политички структури и одредени структури од меѓународната заедница го поздравија овој чин со тоа што сметаат дека едно ново поглавје од борбата против корупцијата и организираниот криминал.

Но генерално сметам дека оваа постапка негативно ќе влијае на рејтингот на судството, на довербата, но од друга страна доколку се спроведе на вистински начин, иако во оваа фаза, искрен сум, морам да признам, оваа постапка се води поприлично јавно и поприлично на некој фолклорен начин да кажам, за тоа што се уште немаме ние конкретни акти по однос на предметот.

Доколку е така, сметам дека тоа е постапка која треба да се спроведе на таков начин, но последиците по СЈО се познати, значи негативни се.

Ќе се обидат веројатно политичките чинители да најдат решение, рамка, како тоа да се ублажи во однос на целата структура на СЈО, но тука се согласувам и со мислењето на професор Гордан Калајџиев, кој истакна дека судбината на СЈО сепак е врзана со првиот човек, затоа што СЈО е јавниот обвинител, сите други се во функција на обавување на таа дејност“, вели судијата Саити.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Откажани настапи, јавен линч, но и поддршка од блиски пријатели. Зад поп ѕвездата Тамара Тодевска остана турбулентен период кој веруваме дека никогаш нема да го заборави.

ХУМАНИОТ БОКИ 13 ЈА ИЗВИСИ ТАМАРА: Од ветените 10 илјади евра за Евровизија ни трага ни глас!

Од Евровизиска ѕвезда која и донесе историски успех на нашата земја на престижниот...

Голем број правни експерти се вознемирија кога реков дека имам документи, кои се тие материјали, што се и слично., вели Мицкоски.

МИЦКОСКИ: „На Зоран Заев не му одговара расчистување на криминалот во овие три години„

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во 360 степени...

Да сум јас советник на Заев и да знам се што знам веднаш би го посоветувал да поднесе оставка.

ГЕЈСЕР ЗА ЗАЕВ: “Порано или подоцна тој ќе мора да си замине – ЗАЕВ е минато и меѓународно е МРТОВ”

Српскиот весник „Ало“ објави интервју со Ларис Гејсер, кого го нарекува „Човекот...