Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества, како бубачки, без оглед колку се чисти оставата и кујната.

Објавил: Сара Фемина | 31 март, 2020 20:30

СУПЕР ИДЕА: ОВА Е НАЈДОБАР НАЧИН ДА ЧУВАТЕ БРАШНО!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества, како бубачки, без оглед колку е чиста кујната.

Еве како да го спречите тоа:

Купете само онолку колку што ви треба

Не се залажувајте од зделката – обидете се да купите само толку брашно, што мислите дека можете да го користите во текот на следните неколку недели. Брашното привлекува влага, што значи дека може да се распадне прилично брзо. Ако можете, побарајте брашно на мерка, така што ќе купите колку што ви треба навистина.

Не се залажувајте од зделката – обидете се да купите само толку брашно, што мислите дека можете да го користите во текот на следните неколку недели.

Не чувајте брашно во вреќи со хартија

Најлесен начин да го чувате брашното свежо и да спречите влегување на бубачки е да чувате брашно во пластични или стаклени садови со херметички затворач. Да ги чувате во вреќи со хартија лесно може да предизвикаат влага и да го расипат брашното.

Чувајте го на темно и ладно место

Не го оставајте брашното на светло место. Топлината и сончевата светлина може да го расипат брашното премногу брзо. Наместо тоа, пронајдете место подалеку од шпоретот и другите жаришта во вашата кујна.

Или уште подобро, замрзнете го

Ако ви се случи да купите повеќе брашно отколку што можете да користите за неколку недели, поставете простор во фрижидер или замрзнувач. Запомнете претходно да го ставите во херметички сад.

Брашното може да трае до една година ако се чува на овој начин.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Информациите од регулаторните тела од Германија и Канада, од вчера, се дека оваа вакцина привремено ќе ја користат само кај популација постара од 60 години.

ФИЛИПЧЕ: АСТРА ЗЕНEКА Е БЕЗБЕДНА ЗА ВОЗРАСНИТЕ ГРАЃАНИ

Вакцината на Астра Зенека е безбедна за возрасните групи граѓани со кои денеска ја...

Кокцигеалниот сегмент е составен од крстната коска која е формирана со спојување на 3 до 5 мали прешлени. Најчесто крстната коска е составена со спојување од 4 мали прешлени, но кај некои луѓе можно е таа да биде составена од 3 или 5 мали прешлени, што не влијае на нејзината функција.

ЗДРАВЈЕ: Структура и функција на здравиот ’рбет

Рбетот претставува комплексна структура која овозможува стабилност и мобилност на...

75 % од жените кои имаат карцином на дојка немаат семејна историја за оваа болест. Фактот што се „жени“ е доволна причина да го носат ризикот од карцином на дојка.

10 ризик фактори за карцином на дојка

10  ризик фактори за карцином на дојка. Пол: Карциномот на дојка најчесто се јавува...

Комисијата при Министерството за здравство во континуитет ја следи состојбата низ целата држава и јавноста соодветно ќе биде информирана.

НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ ОД ЖОЛТА ФАЗА ВО ЦЕЛА ДРЖАВА, МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО СО ПРЕПОРАКИ ДО НАСЕЛЕНИЕТО

Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за...