Што ќе се случи со предметите на СЈО против најбогатиот и некогаш најмоќниот човек во Македонија ?

Објавил: Узунов Бобан | 6 март, 2019 9:16

СЈО: Мијалков и Камчев биле во комуникација пред да ги притворат

Фото/Текст извор: ©независен.мк/магазин

Врховниот суд воопшто не го зел предвид предлогот на Специјалното јавно обвинителство за продолжување на притворот на бизнисменот кој е осомничен во случајот „Империја“, но од предлогот до Врховниот суд, СЈО открива детали за истрагата за овој предмет и образложува зошто Камчев и другите двајца бизнисмени осомничени во овој случај, Цветан Панделески и Ненад Јосифовиќ, треба да останат во куќен притвор.

Иако Камчев во едно од своите интервјуа тврдеше дека веќе не комуницира со Мијалков, сепак токму неговиот долгогодишен пријател и бизнис-партнер му јавил дека ќе се врши претрес во неговиот дом. Мијалков дознал во последните моменти кога веќе се формирале екипите за претрес и тајноста на планот на СЈО била издадена. Поточно, кога Мијалков дознал, не му јавил директно на Камчев, туку на неговиот бизнис-партнер Ненад Јосифовиќ кој, пак, го известил најбогатиот Македонец. Иако тврдат дека не комуницираат, сепак бизнисот ги спои двајцата партнери, па по дојавата Камчев сокрил предмети кои биле во неговиот сеф и неговиот мобилен телефон.

„Тоа укажува дека доколку би бил пуштен да се брани од слобода ќе ја попречува кривичната постапка преку влијание врз сведоци и соучесници, поради што и понатаму постојат причините за продолжување на мерката куќен притвор против обвинетиот“, смета СЈО.

СЈО стравува дека Камчев може да избега бидејќи е добро ситуиран, поседува бугарски пасош и бугарско државјанство, а има и фирма во соседна Бугарија.

Камчев е опфатен и во истрагата за стечајот на фирмата МПМ, која издаваше три дневни весници. Она што е интересно во образложението на СЈО, е тоа што и Камчев и поранешните први луѓе на МПМ, Срѓан Керим и Јана Станисављева, се напишани како обвинети иако против за овие случаи сè уште нема покренато обвинение.

Од СЈО објаснуваат дека терминот обвинет, според Законот за кривична постапка, може да се користи ако против некое лице има наредба за истрага иако има посебен термин – осомничен.

Жалбата на Камчев му ја подготвувале четворица адвокати, Антонио Апостолски, Ана Камчева, Миле Наумовски и поранешниот антикорупционер Драган Малиновски. Тие се повикуваат на правното мислење на Врховниот суд кој утврди дека СЈО не може да покренува обвиненија, да покренува истраги и да презема предмети од редовното обвинителство по 30 јуни 2017 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од еколошкото здружение Натура лаб од Лабуништа, се закануваат со блокади и бојкот на наставата во локалното основно училиште, ако владата не си го одржи ветеното.

Жителите на Лабуништа се жалат дека власта ги излажала

Каменоломите во струшко Лабуништа, две години откако беа затворени од државата, сега...

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаху ќе разговара со сите муфтивства во земјава, а самиот секој петок ќе оди во џамиите и ќе ги повикува граѓаните да внимаваат со непотребното трошење струја. Ова му го вети првиот човек на ИВЗ Фетаху на министерот за економија Крешник Бектеши

Бектеши бара помош од верските заедници – ИВЗ: Секој петок во џамија ќе се зборува за штедење струја

Исламската верска заедница ќе бара од верниците да штедат струја во текот на зимата. Поглаварот...

Тој најави дека ќе разговара и со Македонската православна црква за поддршка во активностите за справување со енергетската криза. Целта е да се намали потрошувачката и да се ослободат повеќе количества на струја за индустријата.

Бектеши бара поддршка од ИВЗ и МПЦ за штедење струја

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска побара поддршка од поглаварот на...