Пензионерската партија, исто така, даде директна поддршка на кандидатите на СДСМ. Во писмената изјава од оваа партија, ги повикуваат своите членови да ги поддржат кандидатите на СДСМ во вториот круг.

Објавил: Рејхан Бајрами | 20 октомври, 2021 18:00

Сè уште непознато дали СДСМ во Тетово ќе гласа за Теута Арифи или за Биљал Касами

Фото/Текст извор: ©алсат.мк

Партиите на владејачката коалиција одговарија на повикот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој побара од нив да ги поддржат кандидатите на оваа партија во вториот круг, објави Алсат!

Од ДУИ, Бујар Османи рече дека ќе го поддржат кандидатот на СДСМ за градот Скопје, Петре Шилегов. Сепак, тој побара поддршка од СДСМ за во Тетово, поддршка што и Движењето БЕСА го бара од социјалдемократите. Османи рече дека лидерот на ДУИ, Али Ахмети преговара со повеќе партиски лидери, но без да открие детали.

Апелираме за поддршка на сите граѓани од сите политички партии, го сакам нивниот глас, ја сакаме поддршката од сите, но во контекст на конкретни коалиции ви кажав дека бараме од коалицискиот партнер да ја поддржи нашата платформа и нашиот кандидат во коалиција. (Новинар: И Беса исто така е коалициски партнер). Зборував за СДСМ затоа што БЕСА е кандидат.

Пензионерската партија, исто така, даде директна поддршка на кандидатите на СДСМ. Во писмената изјава од оваа партија, ги повикуваат своите членови да ги поддржат кандидатите на СДСМ во вториот круг.

Демократската лига на Павле Трајанов ги повика членовите на партијата да ги поддржат кандидатите на СДСМ.

Но, ЛДП и Партијата за демократска обнова на Македонија, кои учествуваа заедно на локалните избори, нема да ги повикаат своите гласачи да ги поддржат кандидатите на СДСМ. Маја Морачанин вели дека нивните гласачи треба да гласаат според личното убедување. А Горан Милевски, претседател на ЛПД вели дека и даваат време на Владата да го промени начинот на владеење.

Сите партнери на владејачката коалиција, кои денеска се одзваа на повикот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се изјаснија дека најавите за ново парламентарно мнозинство се невистинити. Тие велат дека сегашното владино мнозинство е стабилно.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Од МНР информираат дека двајца нивни вработени се упатени на испомош во Амбасадата на Северна Македонија во Софија со цел да помогнат околу сите процедури поврзани со трагичниот настан.

МНР формира кризен штаб за трагедијата: Објавен е телефонски број на кој може да се јават роднини

Имајќи ја во предвид тешката несреќа што се случи синоќа во Република Бугарија, во...

„Тоа што за нас е важно е ветувањата кои што ги дадовме пред охриѓани, но и пред граѓаните во Македонија да ги реализираме и исполниме, да создадеме нова иднина што всушност беше и нашата главна порака на овие избори, да покажеме дека не се сите исти.

Затоа што на народот му е преку глава од неуспеси и поделби, народот сака да види резултати и конечно да види реализација и исполнување на ветеното. Тоа нас не прави различни од нашиот политички противник, од оваа влада предводена од СДСМ и ДУИ.

Ќе се обидеме на локално ниво да покажеме дека можело поинаку и дека можеме сите заедно да работиме чесно и да ги исполниме очекувањата на граѓаните во рамки на можностите се разбира. Нема да критикуваме, нема да се жалиме колку е тешко, тешко е се знае затоа што ако било лесно прво немало да бидеме ние, а второ ако состојбата со општината и со јавните претпријатија кои што се дел од оваа општина била добра, тогаш сигурно немало граѓаните довербата да ја дадат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе ја дале довербата на нашите претходници.

Така што ако кажеме дека е лошо и дека има направено многу лоши работи и многу криминал нема да ве изненадиме, тоа го знае народот, го знаат охриѓани, ние ќе се фокусираме да ја санираме колку можно состојбата и ќе се фокусираме на испорака на она кое што е ветено пред охриѓани и пред граѓаните на Македонија, рече Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски: Промените започнуваат и тие се гледаат и во Охрид

Промените овде во Охрид започнуваат со многу проекти и сериозна динамика во реализацијата...

Според резултатите кои Државната изборна комисија ги објави за Локалните избори 2021, шест политички партии и една независна кандидатска листа имаат освоено советнички места во новиот Совет на Град Скопје.

Конститутивна седница на новиот состав на Советот на Град Скопје

Новиот Совет на Град Скопје денеска од 11 часот ќе одржи конститутивна седница во кино...