Имено со само 21 година, Кајли се проценува на милијарда долари. Како што е веќе познато Кајли има свој бренд козметика, која до 2015 година и донел стотина милиони долари. Во една прилика таа изјави дека дури и сајтот со нејзините козметички производи ѝ опаѓал поради многубројните посети, па се што било произведено се продавало за само неколку минути од појавувањето.

Објавил: Катерина Крстиќ | 13 февруари, 2020 10:58

Таа е најмладата милијардерка во светот- заработува повеќе и од Марк Закерберг

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Верувале или не, најмладата сестра од семејството Кардашијан е на листата на млади милијардерки која го поминала дури и богатството на основачот на Фејсбук Марк Закерберг.

Имено со само 21 година, Кајли се проценува на милијарда долари. Како што е веќе познато Кајли има свој бренд козметика, која до 2015 година и донел стотина милиони долари. Во една прилика таа изјави дека дури и сајтот со нејзините козметички производи ѝ опаѓал поради многубројните посети, па се што било произведено се продавало за само неколку минути од појавувањето.

Нејзината фирма се проценува на 900 милиони долари. Кајли е млада инфлуенсерка, бизнис жена која заедно со својата сестра Кендал Џенер држи и бренд на облека, од каде исто има огромни приходи.

Таа е многу активна на социјалните мрежи, па само од една објава на Инстаграм каде ја следат 162 милиони луѓе заработува 1,27 милиони долари.

Кајли Кристен Џенер (родена на 10 август 1997 во Калабасас, Калифорнија) е американски учесник во Реалити Шоу и малда бизнисменка. 

Кајли Џенер е родена на 10 август, 1997 година и својата популарност ја стекна како американска риалити ѕвезда. Таа воедно е модел, претприемач, и личност на социјалните медиуми. Таа глумеше во телевизиската серија E! која се одржува со фамилијата Кардашиан од 2007 година и е основач и сопственик на козметичката компанија Кајли Козметика.

Во 2012 година, таа соработувала со брендот за облека PacSun, заедно со нејзината сестра Кендал, и создаде линија на облека, “Кендал и Кајли”. Во 2015 година, Џенер ја лансирала сопствената козметичка линија наречена Кајли усна колекции, која била преименувана во Кајли козметика следната година.Таа, исто така, објави мобилна апликација која достигна број еден на iTunes App Store.

Во 2014 и 2015 година,списанието Тајм  ги навеле сестрите Џенер на нивната листа на највлијателни тинејџери во светот, наведувајќи го своето значително влијание кај тинејџерите на социјалните медиуми. Почнувајќи од 2018, со над 100 милиони следбеници, таа е една од топ 10 најпрво следените луѓе на Инстаграм. Во 2017 година, Џенер била ставена на листата на  Форбс славна  100    со што стана најмладата личност на листата. Џенер глумела во нејзината серија , Животот на Кајли, која премиерно ја претставила на Е! на 6 август 2017 година.

Според магазинот Форбс , нејзината нето вредност е 900 милиони долари.Ова главно му се припишува на нејзината 100% сопственост на  Кајли козметика.Во изданието на Форбс тие предвидуваат дека Џенер ќе стане најмладиот самопроизведен милијардер некогаш, меѓутоа други го оспоруваат означувањето “само-направено”.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

На крајот од соопштението стои – Се е тоа музика, а музиката или е музика, или ја нема, познатото мото на пејачката.

Ова е непочитување на уметничката слобода- се огласи Јосипа Лисац по скандалот со химната!

Откако вчера хрватската пејачка Јосипа Лисац, која ја изведе националната химна на...

Пејачката до својата шеснаесетта година живее во Барбадос, но потоа се преселува во САД за да изгради своја музичка кариера, заедно со продуцентот Ивен Роџерс. Во исто време таа потпишува и договор со Def Jam Recordings после аудицијата со тогашниот сопственик Џеј-Зи.

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН РИЈАНА: Сексипилната, зеленоока црнка денеска го слави 32-риот роденден

Сексипилната зеленоока црнка, Ријана денеска го слави својот 32-ри роденден. Таа е позната...

Имено бабата Цеца со нетрпение го очекува доаѓањето на свет на своето прво внуче. Иако во медиумите веќе излезе информација дека за бебето се подготвува златна колепка, и детска соба, сепак младите родители Вељко Ражнатовиќ и Богдана не сакаат да се одвојуваат од бебето, па малото бебе ќе спие со родителите, откриваат српските медиуми.

НЕМА ДЕТСКА СОБА ЗА ПРВИОТ ВНУК: Цеца откри детали од домот кој ја шокираа јавноста

Веќе одамна на големо се пишува за бремената снаа на Цеца, Богдана Ражнатовиќ која...

Уште на почетокот, житиро даде коментар дека натпреварувачот фалшира. Сепак Селимовиќ успеа да го воодушеви жирито со втората песна, па гласовите почнаа да се редат. На крајот од настапот успеа да ги освои сите шест гласови од жири комисијата.

СКАНДАЛ ВО ЅВЕЗДИТЕ НА ГРАНД: Менторите ги уценувале натпреварувачите!

Селим Селимовиќ (26) е натпреварувач од Ниш а негов ментор е Вики Миљковиќ, а тие решија...