Според портпаролот на Националниот кризен вирус кризен центар, белгиските власти очекуваат ширење на болеста да достигне врв во наредните денови и да достигне точка на скоро целосен болнички капацитет.

Објавил: Рејхан Бајрами | 31 март, 2020 13:56

ТАГА ВО БЕЛГИЈА: Девојче (12) ја загуби битката со КОРОНА- најмлада помеѓу 700 жртви од пандемијата!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Белгиските власти соопштија денеска дека 12-годишно девојче, најмладо меѓу повеќе од 700 жртви на епидемијата во земјата, починало како резултат на корона вирусот.

Портпаролот на Националниот кризен центар, Емануел Андре, рече дека „моментот е премногу емотивен и тежок бидејќи е дете и дека медицинската и научната заедница е исто така вознемирена“.

“Ние мислиме на нејзиното семејство и пријателите. Тоа се случува многу ретко, но тоа е нешто што нè вознемирува многу”, рече Андре, а други детали за детето не се сеуште објавени.

Тој рече дека 98 луѓе починале од корорнарно-вирусна болест во изминатите 24 часа, достигнувајќи 705 жртви во земјата од околу 11,5 милиони луѓе. Досега се потврдени повеќе од 12.705 случаи.

Според портпаролот на Националниот кризен вирус кризен центар, белгиските власти очекуваат ширење на болеста да достигне врв во наредните денови и да достигне точка на скоро целосен болнички капацитет.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

По барање на надлежен Јавен обвинител, ќе биде извршена обдукција, која треба да ги утврди причините за смртта на младото девојче, информира СВР Охрид.

ТРАГЕДИЈА ЈА ПОТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА: Почина 14 годишно девојче од Лабуништа!

Утрово во 06 часот и 30 минути, во ОВР Струга, пријавено е дека, во Општата болница во Струга,...

Според првичните неофицијални информации, гробницата е пронајдена после полициската станица на патот кој води кон Козјак.

ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: Едно тело пронајдено во гробница на патот кон Козјак!

Секторот за внатрешни работи Скопје (СВР Скопје) синоќа пронајде гробница на Матка,...

Неговото срце не издржа. Единствената поткрепа на девојката замина, но зад себе остави долгови кон банките кои 21-годишната штипјанка не може да ги плати, пишува Алфа.

ТРАГЕДИЈА: Почина таткото на девојката која БЕШЕ ТЕПАНА ОД ДВАЈЦАТА НАСИЛНИЦИ ВО ШТИП

Судбината продолжува да се подигрува со животот на 21-годишната девојка којашто беше...

„Вистина e, пoчинa татко ми од тоа злo“, потврдува низ coлзи неговиот син Мартин Вучиќ. Според него, ceмејството дoзнaлo дека e пoзитивен пред десетина дена, но „не било стpaшно“.

Се огласи Мартин Вучиќ: ВО ШОК СМЕ – Не можеме ниту да го иcпpaтиме како треба

Утринава јавноста ја дочека со неверување веста дека во својата 65-та година почина...