Во Шпанија, бројот на заразени лица денес се искачи на 33.089 и е најранливата европска земја по Италија.

Објавил: Сара Фемина | 23 март, 2020 20:57

ТАГА: Во Мадрид повеќе нема место ни за мртвите- лизгалиштето го претворија во мртовечница

Фото/Текст извор: ©курир.рс магазин.мк

Ледената сала во Мадрид ќе се користи како импровизирана мртовечница за жртвите на короната на вирусот, соопштија денеска градските власти, бидејќи бројот на починати во главниот град на Шпанија се искачи на 1.263, а бројот на потврдени случаи на 10.575.

Трговскиот центар Паласио де Иело ги понуди своите лизгалишта од 1.800 метри квадратни за овие цели, пренесува Ројтерс.

Развој на просторот ќе биде координиран од владата на Мадрид и воени единици за итни случаи, кои беа распоредени низ цела Шпанија минатата недела за да помогнат во борбата против короните на вирусот.

Во Мадрид, кој носи товар на коронарна епидемија на вирусот во Шпанија, голем број погребни домови најавија дека ќе престанат со преземање на телата од вторник, поради недостаток на опрема.

Лизгалиштето се наоѓа во близина на Конвенцијата центар ИФЕМА, во кое се сместени кревети за лекување на пациенти со коронарен вирус.
Во Шпанија, бројот на заразени лица денес се искачи на 33.089 и е најранливата европска земја по Италија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред воведувањето на рестриктивни мерки, 42 проценти од Германците се среќавале со други луѓе неколку пати неделно, а меѓу 25 и 31 март само пет проценти од нив го сториле тоа.

НАЈНОВОТО ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖА: Германците ги намалија контактите, но не прифаќаат забрана за излегување!

Студијата на Универзитетот во Манхајм покажува дека Германците драстично го промениле...

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна близина на Нови Град во Република Српска.

ХРВАТСКА ДОНЕСЕ СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА: Нуклеарен отпад се носи во близина на паркот на “природата”- ЗАГРОЗЕНИ 250.000 лица!

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна...

Брусаферо истакна дека би било глупаво да се намалат мерките на италијанската влада кои се покажаа како продуктивни, што подразбира забрана за движење и останување дома.

ВАЖНИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Опаѓа бројот на заболени!

Раководителот на италијанскиот институт за здравство, д-р Силвио Брусаферо, рече дека...