Лена била ученичка во Уметничката школа во Ниш и секојдневно ја поминувала таа релација со автобус за да стигне во училиште. Таа е трето дете од осумте жртви во несреќата.

Објавил: Сара Фемина | 18 мај, 2019 15:26

ТАГА ДО НЕБО: 16 годишната Лена синоќа ја загуби петмесечната тешка борба за живот после автобуската несреќа!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Шеснаесетгодишната Лена Илиќ синоќа ја загуби петмесечната тешка борба за живот на Клиниката за интензивна нега и неврохирургија во Ниш, Србија.

Лена Илиќ е осмата жртва од несреќата која се случи на 21 декември кај селото Долно Меџурово, кога воз удри дирекно во автобус на „Ниш Експрес“ и го преполови.

Лена Илиќ е осмата жртва од несреќата која се случи на 21 декември кај селото Долно Меџурово, кога воз удри дирекно во автобус на „Ниш Експрес“ и го преполови.

Починатата Лена била ученичка во Уметничката школа во Ниш и секојдневно ја поминувала релацијата со автобус за да стигне во училиште. Како што пренесуваат српските медиуми, кај девојката дошло до мозочно крварење од здобиените тешки повреди. Неколку месеци таа комуницирала само со очите.

Страотниот судар се случи на 21 декември околу 7.35 часот во селото Долно Меѓурово кај Ниш кога воз удри во автобус.
Во тешката несреќа, на самото место загинале најмалку три лица, меѓу кои едното е дете, потврди МВР, додека 6 лица се потешко, а 16 полесно повредени.
Автобусот на Ниш експрес беше преполовен од ударот на возот.

Екипите на Итната помош, пожарникарите и полицијата ги извлекуваа повредените и ги носеа во нишката болница. Преминот преку пругата бил обезбеден со адекватна сообраќајна сигнализација, соопштија од Железница на Србија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Пред 20 години, двегодишниот Марко, загина од НАТО бомба во сред центарот Нови Пазар во татковата прегратка, а истовремено настрада и неговиот татко Владан!

Малиот Марко(2) беше најмладата жртва на НАТО бомбардирањето: Загина во прегратката на татко му(ФОТО)

Во прегратките на својот татко Владан 31. мај 1999 година, околу 14 часот попладне, во бомбардирањето...

Новата снимка дава поинаков агол на инцидентот што ја запали Америка и открива дел од конфликтот на Флојд со полицијата, пред работите да ескалираат понатаму.

Ново видео го покажува ужасното убиство на афроамериканецот: МУ НЕМАШЕ СПАС (ВИДЕО)

Ново видео од апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако полицаецот...

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА – ИМА ЗАГИНАТИ И 19 ПОВРЕДЕНИ ЛИЦА: Се судрија автобус и автомобил!

Во судирот на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобилот, загинаа...