Рајко Грлиќ: Најголемата актерка од мојата генерација замина

Објавил: Македонка Димкин | 23 јануари, 2021 13:05

ТАЖНА ВЕСТ: Актерката Мира Фурлан почина на 66-годишна возраст

Фото/Текст извор: ©магазин

Познатата филмска и театарска актерка Мира Фурлан почина на 66-годишна возраст, објавено е на нејзиниот профил на Твитер. Таа починала во средата, 20 јануари, но веста беше објавена дури денес.

Веста ја потврди и нејзиниот пријател, авторот на американската серија научна фантастика „Вавилон 5“, Мајкл Страшински, во кој Фурлан го играше амбасадорот Минбари Делен. Тој додаде дека веќе некое време знае дека нејзината здравствена состојба е влошена, но дека се надеваат на најдоброто.

„Тоа е ноќ на голема тага, бидејќи нашата пријателка и другарка тргна по патека каде не можеме да ја достигнеме. Но, како и со сите работи, ние ќе го стигнеме тоа со време и верувам дека ќе има многу приказни и многу нови улоги што ќе ги сподели со универзумот “, најави Страшински, пренесува Танјуг.

Заминување на една од најдобрите и најубавите актерки

Актерката Мира Фурлан почина на 66-годишна возраст и важеше за една од најдобрите и најубавите актерки од поранешна Југославија. Мира Фурлан е родена во 1955 година во Загреб и играше во многу филмови и серии на југословенска продукција, меѓу кои најпознати се телевизиските серии „Пут у Вучијак“ и филмовите „Татко на службено патување“ на Емир Кусттурица и „„Чепота порока”на Žивко Николиќ.

Во САД беше позната по улогата на Делен во телевизиската серија научна фантастика „Вавилон 5“ и по улогата на Даниел Русо во серијата „Изгубени“. Мира Фурлан беше една од најубавите актерки од поранешна Југославија.

Дипломирала на Академијата за театар и филм во Загреб во 1978 година. Веднаш по завршувањето на колеџот, таа постигна неколку познати театарски улоги, за кои беше наградена. Во поранешна СФРЈ, таа е призната актерка, која публиката ја запозна преку бројни улоги во домашни филмови и театар, како член на Хрватскиот народен театар во Загреб.

Во раните 90-ти, во време кога омразата меѓу Србите и Хрватите растеше, Мира Фурлан беше цел на предрасуди и главно негативни коментари, како заради ставовите кон војната во земјата, така и заради врската со сопругот Горан Гајиќ. Поради сè, тие емигрирале во САД. Актерката првично беше принудена да работи како келнерка, но успеа да продолжи да дејствува многу брзо.

Запаметени се и нејзините улоги во филмовите „Киклопи“ (1982) на Антун Врдоjак и „Во вилиците на животот“ (1984) и „Три се потребни за среќа“ (1986) на Рајко Грлиќ, пренесува Танјуг.

Шербеџија: Остана во нашите срца

Остана во срцата на сите нас, бидејќи Мира Фурлан беше една од најубавите актерки во поранешна Југославија, изјави актерот Раде Шербеџија за РТС. Славниот актер се сети колку беше ранлива Фурлан.

„Мира беше одлична и праведна жена. Таа беше левичарка и социјалистка. Таа беше брилијантна актерка и личност. „Сите ја сакаа, од публика до други актери и режисери – што го докажа кога замина, избега од страшната војна и успеа да направи кариера во САД“, истакна Шербеџија.

„Кога го отворивме театарот„ Јулисис “, ја поканивме да дојде и да глуми. Таа беше воодушевена, но не се осмели да дојде. Таа беше премногу ранета. Како вистинска хероина, таа беше вистинита и неправедно претрпе многу удари од жестоки националисти “, рече Чербеџија.

Според него, таа го издржала сето тоа и се вратила во Хрватска во 2002 година, ја играла Медеја и сите воодушевено ја пречекале.

„Мира беше одлична и праведна жена. Таа беше левичарка и социјалистка. Таа беше брилијантна актерка и личност. „Сите ја сакаа, од публика до други актери и режисери – што го докажа кога замина, избега од страшната војна и успеа да направи кариера во САД“, истакна Шербеџија.

Сето тоа го постигна со помош на нејзината голема љубов и на човекот кој беше нејзина поддршка во животот, режисерот Горан Гајиќ. „Тој беше најсилната карпа што, толку срамежлив и нежен, се држеше и се држеше во овој наш суров свет“, рече Шербеџија.

Шербеџија имаше само пофални зборови за нејзината глума – од Глорија и Медеја до бројни филмски улоги.

„Убава партнерка и божествена актерка“, заклучи Шербеџија, пренесува Танјуг.

Филмска дива која плени со интелигенција

Поранешниот директор на Југословенската кинотека, Радослав Зерленовиќ, денес по повод смртта на актерката Мира Фурлан, изјави дека заминала вистинската дива на југословенската кинематографија, која подеднакво ја пленела нејзината интелигенција во филмот и животот.

Зеленовиќ за Танјуг истакна дека Мира Фурлан играла улоги во неколку филмови кои се означени како „темелите на југословенската кинематографија“.

Со изразена убедливост, вели таа, го играла Емир Кусрурица во филмот „Татко на службено патување“, во легендарното достигнување на Рајко Грлиќ „Во вилиците на животот“, во филмот „Невидено чудо“ од Žивко Николиќ, таа имала кариера во САД.

„Кога ќе замине врвен уметник, тешко е за неговите пријатели, семејството, но и за секој што уживаше во неговата уметност“, рече Зеленовиќ. Како што вели, Мира Фурлан требаше да ја добие престижната награда „Александар Лифка“ на фестивалот на Фестивалот во Палиќ, каде што некогаш беше претседател на жирито.

„Наградите се само еден сегмент од нечија уметничка кариера, но остава зад себе филмови што генерациите ќе ги обожаваат во иднина“, рече Зеленовиќ.

Рајко Грлиќ: Најголемата актерка од мојата генерација замина

ЗАГРЕБ – Почитуваниот филмски режисер Рајко Грлиќ денеска во писмената изјава за Танјуг истакна дека починатата Мира Фурлан е најголемата југословенска и хрватска актерка од неговата генерација.

„Кревка и силна, и крајно аксијална

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов присуствува на погребната церемонија на загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ.

Шилегов му оддаде почит на загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ

Градоначалникот Петре Шилегов му оддаде почит на загрепскиот градоначалник Милан...