Таа е прва жртва на опасна зараза во Ниш, а четврта во Србија.

Објавил: Сара Фемина | 25 март, 2020 8:24

ТАЖНА ВЕСТ ОД СРБИЈА: Почина 59 годишна докторка од Ниш, која била заразена со КОРОНА

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Билјана Натиќ (59) од Прокупје, доктор на одделот за гинекологија на Здравствениот дом Ниш, почина вчера околу 16 часот на Инфективната клиника на Клиничкиот центар во Ниш, потврди министерот Златибор Лончар за РТС.

Според Информер, таа била во контакт со жена од Лугано и имала дијабетес.

Според извештаите на медиумите, таа пред неколку дена била примена во оваа здравствена установа поради симптомите на вирусот корона.

Нејзината состојба се влошила, па затоа била приклучена на респиратор, но нејзиното тело не успеало да се справи со болеста.
Според нејзините познаници, Билјана работела како доктор во Прокупје, а пред неколку години се преселила во Здравствениот центар Ниш.
Вршеше и гинеколошка пракса во приватна клиника.

Таа е прва жртва на опасна зараза во Ниш, а четврта во Србија. Српските медиуми објавија дека во нивната земја е регистриран првиот случај на коронавирусот во владата на земјата.

Станува збор за Бранислав Блажиќ кој е секретар во Министерството за заштита на животната средина.
Како што дознава „Блиц“ тој потекнува од Кикинде, градот кој е еден од жариштата на епидемијата во Србија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Според неа, по раѓањето, бремената жена била вратена во респиратор и во моментов е во стабилна состојба. Таа има билатерална пневмонија, но, како што дознаваме, таа беше негативна на тестовите цело време.

ГОЛЕМА ТАГА ВО СРБИЈА: Се породи бремена жена која беше на респиратор, бебето почина!

27-годишна трудница од околината на Ниш, која со денови е на респиратор поради сомнение...

Дајан. Д. (26), кој беше во „Ауди“, се бори за својот живот во КК Крагујевац, додека тројца пак други млади се здобија со сериозни повреди.

Три семејства завиени во црно: Тешка несреќа ја потресе Србија- човекот си го погребува другиот син кој настрада во сообраќајка (ФОТО)

Во тешка несреќа помеѓу два автомобили кај Нови Пазар загинаа Демир Смајовиќ (22), Алмир...

Пред 20 години, двегодишниот Марко, загина од НАТО бомба во сред центарот Нови Пазар во татковата прегратка, а истовремено настрада и неговиот татко Владан!

Малиот Марко(2) беше најмладата жртва на НАТО бомбардирањето: Загина во прегратката на татко му(ФОТО)

Во прегратките на својот татко Владан 31. мај 1999 година, околу 14 часот попладне, во бомбардирањето...