Неговата „ненадејна„ смрт многу луѓе во Италија ја гледаат како крај на една ера.

Објавил: Македонка Димкин | 25 јули, 2018 13:08

Тажна вест: почина претседателот на Ферари, Серџио Марџионе(66)!

Фото/Текст извор: ©dpa / магазин.мк

Долгогодишниот шеф на автомобилската индустрија Фиат, Крајслер и Ферари, Серџо Марџионе, е мртов, ова го изјави претставник на Фиат. Веќе во саботата објавија дека 66-годишниот мора да се откаже од главните позиции на италијанско-американскиот производител на автомобили Fiat Chrysler Automobiles (FCA) и ќерката фирма Ферари од здравствени причини.

По неочекуваните компликации за време на операцијата во Цирих, состојбата на менаџерот се влоши до тој степен што на жалост не можеше повеќе да ја продолжи својата работа како шеф на “Фиат” претседател и извршен директор на Ферари. Marchionne се сметаше за визионер, но исто така и како тежок преговарачки партнер за синдикатите и во самата Формула 1.

Тој се прослави низ целиот свет со неговите либерални слогани, . Неговата „ненадејна„ смрт многу луѓе во Италија ја гледаат како крај на една ера. ( dpa)

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Формула

Организаторите би се соочиле со проблеми поради опасност од коронавирусот заканувајќи се дека ќе ги откажат трките.

ХАМИЛТОН НОСИ МАСКА: Светскиот првак озбилно го свати КОРНА ВИРУСОТ(фото)

Новата сезона во Формула 1 започнува на 15 март со тркачка патека во Мелбурн. Организаторите...

Шумахер пред шест години доживеа несреќа за време на скијање на Алпите од која се здоби со тешки повреди на главата поради што и долг период беше во коматозна состојба. Неговиот денешен лик е енигма за светската јавност, освен за членовите на семејството.

ЛОШИ ВЕСТИ ЗА ШУМАХЕР: Повеќе не е во кома, но не е како порано

Никола Ачијари, светски познатиот неврохирург од Италија, денеска ја шокираше јавноста...

Хамилтон е британски возач во Формула 1, и успеа да го заземе врвот на листата најдобри спортисти организирано од полската новинарска агенција.

Луис Хамилтон прогласен за најдобар спортист во Европа

34- годишниот Луис Хамилтон ја доби титулата најдобар спортист во Европа во традиционалниот...