Експертите на NOAA, кои го опишаа ова како вонреден случај, наведуваат дека бројот на мртви делфини е три пати поголем од вкупниот просек досега.

Објавил: Весна Петровска | 15 јуни, 2019 19:17

ТАЖНО: Се насукале повеќе од 260 делфини, поголемиот дел се мртви – причината е вознемирувачка

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

CNN објави дека експертите од Националната океанска и атмосферска администрација (NOAA) потврдија дека од 1 февруари до 31 мај над 260 делфини биле заробени на брегот, а 98 отсто од нив загинале.

Експертите на NOAA, кои го опишаа ова како вонреден случај, наведуваат дека бројот на мртви делфини е три пати поголем од вкупниот просек досега.

Тие велат дека пo кожата на делфинот можат да ги види раните што најверојатно се должи на нивниот допир со слатката вода.

Експертите на NOAA, кои го опишаа ова како вонреден случај, наведуваат дека бројот на мртви делфини е три пати поголем од вкупниот просек досега.

Иако истражувачите сѐ уште не дошле до конкретни причини за изгнувањето на делфините,но се претпоставува дека ова е намалување на нивото на сол во океанот.

Друга можна причина е истекувањето на маслото во Мексиканскиот Залив кое се случи во 2010 година.

Нафтата се излевала во океанот 37 дена, по експлозијата и тонењето на платформата каде загинале 11 работници. Специјалните тимови се обидувале да го спречат извлевањето на нафтата и гасот на длабочина од околу 1.600 метри кои по  за месец ипол успеале во тоа.

 

Китовите и делфините кои пловат по должината на брегот е поради болест, тешкотии во навигацијата, морски струи или поради тоа што тие се прогонувани од предатори.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Свет

Вкупниот број на случаи на коронавирус во светот денес достигна 13 милиони, што означи уште една пресвртница во ширењето на болеста, во која за седум месеци загинаа повеќе од 565.000 луѓе, пренесува агенцијата.

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА НА АЛАРМАНТЕН БРОЈ НА ЗАРАЗЕНИ: За само 24 часа заразени се 230.370 луѓе од коронавирус!

Светската здравствена организација вчера објави рекордно глобално зголемување на...

Дајан. Д. (26), кој беше во „Ауди“, се бори за својот живот во КК Крагујевац, додека тројца пак други млади се здобија со сериозни повреди.

Три семејства завиени во црно: Тешка несреќа ја потресе Србија- човекот си го погребува другиот син кој настрада во сообраќајка (ФОТО)

Во тешка несреќа помеѓу два автомобили кај Нови Пазар загинаа Демир Смајовиќ (22), Алмир...

Од 4 јули е во сила вонредна состојба во Краљево поради влошената едемиолошка состојба, а Макан потенцира дека повеќето млади не ги почитуваат пропишаните мерки.

ДОКТОР ОД КРАЉЕВО ОЧАЕН: Кладилниците се полни, ова е голем епидемиолошки ризик

Секојдневно се влошува и се влошува ситуацијата во Краљево, вели директорот на Институтот...

Клиничкиот центар во Крагуевац за 24 часа прими 11 пациенти заразени со вирусот корона, од кои шест се од Крагујевац, двајца од Батошина и по еден пациент од Јагодина, Звечан и Рашка.

ЦРН РЕКОРД ВО СРБИЈА: 287 новозаразени лица од корона вирусот, 11 мртви

Во последните 24 часа биле тестирани 4.050 лица за вирусот на корона во Србија, од кои 287...