Катарската телевизија Ал Џазира објави дека талибанските бунтовници се приближиле до аеродромот и испукале неколку предупредувачки истрели со цел да ги растераат луѓето кои се собрале таму.

Објавил: Владо Марин | 17 август, 2021 17:01

ТАЛИБАНЦИТЕ ГИ ПРЕКИНАА СИТЕ ЛЕТОВИ ОД КАБУЛ

Фото/Текст извор: ©тв 24/магазин.мк

Талибанците денеска соопштија дека времено ги прекинуваат сите летови од меѓународниот аеродром во Кабул, пренесува телевизијата Скај њуз Арабија.

Катарската телевизија Ал Џазира објави дека талибанските бунтовници се приближиле до аеродромот и испукале неколку предупредувачки истрели со цел да ги растераат луѓето кои се собрале таму.

Претходно беа откажани сите комерцијални летови од аеродромот во Кабул, додека на сите авиони на транзитни летови им е препорачано да ја сменат рутата и да не прелетуваат над територијата на Авганистан.

Воените летови, организирани за евакуација на дипломати и цивили од Авганистан, беа обновени утрово, потврди западен безбедносен претставник на аеродромот во Кабул.

Тој, исто така, додаде дека пистата на аеродромот во Кабул, која вчера беше преполна од илјадници луѓе кои очајно сакаат да избегаат од главниот град на Авганистан, сега е без гужви.

Американските сили кои го контролираат овој аеродром вчера ги прекинаа летовите за евакуација поради хаосот што се случи на пистата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Директорот на Цивилната заштита на Хрватска и министерот за здравство го посетија местото на кое утрото, на автопатот Белград-Загреб, се случи тешката сообраќајна несреќа, откако автобус со косовски регистерски таблички, од непознати причини, слетал од коловозот.

Загинаа девет патници и еден од возачите, девојче меѓу тешко повредените

Директорот на Цивилната заштита на Хрватска и министерот за здравство го посетија...

Заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, преку Твитер, соопшти дека за Кипар заминуваат два грчки канадери за да помогнат во гаснењето на пожарот.

Големи пожари на Кипар, се евакуираат села, а земјата бара помош од ЕУ и Израел

Кипар побара воздушни средства од Израел и Европската унија за да помогнат во гаснењето...

Израелската војска на Твитер потврди дека во Тел Авив и во централниот дел на Израел се огласиле сирени што предупредуваат на ракетен напад.

Сирени за напад се огласија во Тел Авив, се слушаат експлозии

Во Тел Авив, вториот најнаселен град во Израел, штотуку се огласија сирените за тревога. Во...