За потсетување, во Северна Митровица утрово, во 06.10 часот, се слушнаа сирини по повод нападот на специјалните албански сили на северниот Космет.

Објавил: Валерија Петрова | 28 мај, 2019 14:59

Тачи дал зелено светло за нападот врз Србите – откриени детали за нападот во Северот на Косово

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Косовскиот претседател Хашим Тачи во раните утрински часови ги собрал сите на состанок во својата канцеларија од сите безбедносни структури на Косово и дали зелено светло за нападот врз Србите, пренесуваат српските медиуми.

За потсетување, во Северна Митровица утрово, во 06.10 часот, се слушнаа сирини по повод нападот на специјалните албански сили на северниот Космет.

Специјалците на РОСУ во три колони и вооружени со долги цевки рано наутро прво уапсиле најмалку 6 Срби, припадниците на косовската полиција, а потоа пристигна вест која и од Општината била потврдена и од претседателот Александар Вучиќ дека во денешната акција досега уапсени се дури 23 припадници на српската и босанската националност.

На Северот од Косово утрово се одвивала вистинска драма, а во Северна Митровица народот е загрижен и уплашен излезе на улиците. Во морничав звук на сирена Србите го опколиле центарот, кај споменикот на цар Лазар. Со нив се и преставниците на Српската листа кои останале во Митровица и вчера не присуствувале на седницата во Собранието на Србија.

Вистинска драма се одвивала во Зубин Поток, каде специјалците на РОСУ апселе, пукале, фрлале шок бомби, тепале, кршеле, малтретирале Срби и упаѓале во домовите. Во утринското пукање на тоа место се ранети двајца Срби, а уапсени се пет лица.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од владата соопштуваат дека нема да има канабис во производите кои им се омилени на децата, како што се бонбони и лижалки.

ВЛАДАТА СООПШТИ: Од декември ќе се продаваат прехранбени производи врз база на КАНАБИС!

Прехранбени производи врз база на канабис ќе почнат да се продаваат во декември во...

Како што информираа тамошните медиуми, невреме проследено со град со големина на портокал ги погоди синоќа јужните делови на Словенија, предизвикувајќи значителна штета.

Невреме какво што немало досега – град со големина на тениско топче ја погоди Словенија

Големо невреме вчера ја зафати Словенија, паѓал град со големина на тениски топчиња. Како...

Од граничната полиција на БиХ велат дека хрватското Министерство за внатрешни работи денеска ги известиле дека ќе има краткотраен прекин на сообраќајот, поради поставување на оградата.

ХРВАТСКА ТРГНА ПО СТАПКИТЕ НА ТРАМП- постави ограда на границата со БиХ!

Денеска Министерството за внатрешни работи на Хрватска на граничниот премин Маљевац...

Моментално на местото на инцидентот се наоѓаат 16 амбулантни возила и припадници на единицата за детонирање.

ДРАМА ВО ШВЕДСКА: Експлозија разнесе две згради, оштетени прозорци и тераси- има повредени!

Во центарот на Шведскиот град Лишепинг, денеска се одекна експлозија при што се повредени...