Многу значаен сигнал за економски развој и политичка соработка во регионот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 2 април, 2020 11:29

ТАЧИ ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ЕУ: Не играјте со уставот додека народот умира!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Виола фон Крамон му порача на Хашим Тачи, претседател на привремените косовски институции, дека треба да размисли двапати дали е мудро да се распушти актуелната влада.

– Во време на криза, потребна е функционална влада. Не играјте со уставот додека народот умира. Тоа е мојот совет – напиша таа на својот Твитер.

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Виола фон Крамон му порача на Хашим Тачи, претседател на привремените косовски институции, дека треба да размисли двапати дали е мудро да се распушти актуелната влада.

Таа, исто така, и честиташе на владата во Приштина на оваа социјална мрежа за укинување на даноците на стоките од Србија и БиХ.

 Многу значаен сигнал за економски развој и политичка соработка во регионот. Се надевам дека Советот на ЕУ може да го цени тоа со тоа што ќе му даде на Косово зелено светло за визна либерализација – рече фон Крамон.

Еден маж, 1973 година, од општина Лепосавиќ, позитивен за корона вирус, почина на Клиниката Ниш.

Тој почина вчера, а директорот на Кабинетот на Косово и Метохија, Марко Дуриќ, рече дека мажот бил пациент болести со бубрезите.
Едно лице почина во албанската заедница, 13 се ново болни и 125 се заразени.

– Во Косовска Митровица има околу 100 лица во самоизолација. Во Звечан обезбедивме три телефонски линии на кои граѓаните со симптоми на КОВИД-19, или оние кои биле во контакт со пациенти, би можеле да се јават кај лекарите – рече Ѓуриќ, додавајќи дека многумина понудиле помош за да помогнат во борбата против Вирусот КОВИД-19.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

- Тајно одењето во просторијата за прислушување и исклучување на безбедносните камери е сериозно кривично дело и тие мора да се соочат со правдата - рече Тачи.

ХАЧИМ ТАЧИ НЕМИЛОСРДЕН: Албин Курти е НАРКО-ДИЛЕР, местото му е во ЗАТВОР!

Косовскиот претседател Хашим Тачи го обвини „техничкиот премиер“ Албин Курти дека...

Таа на Фејсбук изјави дека албанските вооружени сили биле ангажирани за време на пандемијата.

АЛБАНСКИ ВОЈНИЦИ ЗА ПРВ ПАТ НА КОСОВО: Единицата за посебни операции ќе служи во рамките на КФОР!

Албанската министерка за одбрана, Олта Џжака, денеска објави дека албанските воени...

Ѓуриќ прецизираше дека лекарите и медицинските сестри се запрени вчера на административниот премин Мердаре, иако офицерот за врска веќе го најавил нивното пристигнување.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Властите во Приштина им забранија на српските лекари да влезат во Косово!

Властите во Приштина спречија 20 српски лекари и медицински сестри да влезат во Косово...