Адвокатот Томислав Вишњиќ, кој се занимаваше со злосторства извршени на Косово и Метохија во Хашкиот трибунал, за Курир изјави дека постојат вистински причини за загриженост за безбедноста на сведоците.

Објавил: Рејхан Бајрами | 15 ноември, 2020 16:36

ТАЧИ И КРИМИНАЛНИОТ ТИМ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЛИКВИДАЦИЈА НА СВЕДОЦИ? Заплашувањето веќе започна!

Фото/Текст извор: ©експресо.рс Магазин.мк

Јачината на обвинението против Хашим Тачи, Кадри Весеjлји и другите најмоќни и најсурови личности на терористичката Ослободителна војска на Косово (ОВК) зависи од личната безбедност на сведоците на обвинителството и отпорот кон зголемениот притисок да сведочат.

Заштитата на сведоците во овие судења е клучна, имајќи ја предвид сериозноста на злосторствата и претходните искуства кога обвиненијата против џелатите беа отфрлени поради жестоките закани кон сведоците и нивните семејства, но и нивно исчезнување, па дури и ликвидација, предупредуваат соговорниците на Курир.рс.

„Хашим Тачи не е претставник на овој преподобен народ, туку косовски разбојник, кој со помош на меѓународни разбојници Косово и Метохија уништи 150 храмови заедно со бомбардери од Западот и Печката Патријаршија и Дечани и се закануваше дека ќе ги одземе црквите Божји.

Адвокатот Томислав Вишњиќ, кој се занимаваше со злосторства извршени на Косово и Метохија во Хашкиот трибунал, за Курир изјави дека постојат вистински причини за загриженост за безбедноста на сведоците:

– Одредени податоци веќе стигнаа до јавноста и тоа очигледно покажува дека постои некаков притисок. Прашањето за заштита на сведоците лежи на две нивоа. Нивната безбедност мора да се осигура додека се дома и за време на сведочењето, што може да биде во Холандија. Постои специјална служба на Трибуналот, која мора да работи во координација со локалната полиција на територијата каде што живеат сведоците. Очигледно е дека, поради сè што им се случило на сведоците претходно, постои вистинска причина за загриженост. Забележав дека одбраната на новите обвинети е координирана, тие се водат од еден центар и нема да има скокови.

Тешки злосторства во обвинението:

Тие убија, злоупотребија и мачеа стотици Срби

Поранешните офицери на ОВК Хашим Тачи, Кадри Веселји, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи се обвинети пред Судот за злосторства на ОВК во Хаг за злосторства извршени во 34 илегални притвори во Косово и Албанија против најмалку 407 притвореници, од кои најмалку 98 се убиени од март 1998 година до септември 1999 година. Обвинението по 10 точки ги обвинува Тачи и другите за политички и етнички прогон, затвор, незаконско апсење, притвор, тортура и сурово постапување.

Адвокатот Бранко Лукиќ неодамна во емисијата „Усијање“ на ТВ Курир потсети дека околу 40 сведоци исчезнаа на судскиот процес против Рамуш Харадинај.

– Постои реална опасност сведокот да биде елиминиран. Многу е тешко да се осуди некој без вистински сведоци – предупреди Лукиќ.

Претседателот на Комитетот на Собранието за Косово и Метохија, Милован Дрецун, за нашиот весник рече дека искуството од случајот Харадинај ни кажува да бидеме крајно внимателни:

– Тачи и другите се соочуваат со многу сериозни обвинувања и нема сомнеж дека ќе се обидат, ако ништо друго, да направат компромис со сведоците. Сето ова бара голема претпазливост, бидејќи се знае како работи албанското општество. Можни се разни незаконски притисоци врз сведоците и нивните семејства во форма на предупредувања, заплашувања, понуди за порамнување и слично.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Објавени се снимки на кои, според тврдењата на Приштина, се гледаат почетните напади, кога е и убиен припадникот на косовската полиција.

Свеља кажа дека снимките биле најдени во еден од дроновите запленети во Бањска, кој, како што кажа, „бил во рацете на терористите“.

Косовската полиција објави две снимки тврдејќи дека на нив се гледа почетокот на судирот меѓу групата Срби и косовската полиција.„Видеото ги прикажува првите напади на терористичката група на косовската полиција. Нападите, како што се гледа, се извршени со различно оружје, почнувајќи од зоља и друго тешко вооружување“, тврди косовскиот министер.Полицијата на Косово објави и фотографии од запленето оружје за кое тврдат дека е произведено во Србија, а дека дел од оружјето и муницијата се произведени во последните години.

Претходно премиерот на Косово Аљбин Курти објави снимки кои, како што тврди, покажуваат дека оружената група од Бањска за нападот се спремала на воен полигон во Србија.

Косовската полиција објави снимки од почетокот на нападот во Бањска (ВИДЕО)

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свечља, продолжи да објавува снимки...

Кандидатурата на Косово доби поддршка и од Албанија, каде што ќе се одржат дел од настаните. Позитивна оценка за кандидатурата даде и комисија на МКМИ, која престојуваше во Косово пред една недела.

Косово ја доби организацијата на Медитеранските игри 2030

Генералното собрание на Меѓународниот комитет на Медитеранските игри (МКМИ), што се...

Тие оценија дека безбедносната состојба на северот на Косово е вознемирувачка и тензична.

ЕУЛЕКС: Вознемирени сме од присуството на вооружени и маскирани лица и групи на север од Косово

Мисијата на Европската унија за правда (ЕУЛЕКС) денеска соопшти дека за време на патролите...