Ваквата изјава предизвика голем револт кај македоснкиот народ, па Твитер заедницата се крена на нозе.

Објавил: Весна Петровска | 22 јуни, 2019 10:27

ТВИТЕР ГОРИ: Ова се реакциите по изјавата на Пендаровски за Гоце Делчев

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

„Неспорна историска вистина е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин, во тој историски контекст, како што е неспорна историска вистина и факт дека се борел за македонска држава“, изјави претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 степени“ на Алсат М кое беше емитувано вчера.

Ваквата изјава предизвика голем револт кај македоснкиот народ, па Твитер заедницата се крена на нозе и почнаа да пишуваат на тема Гоце Делчев.

Погледнете ги најновите тивтови на тема Гоце Делчев.

– Да изјавеше Грујо или Хорхе дека неоспорен факт е дека Гоце Делчев бил бугарин граѓанството ќе се трескаш од земја, ќе читаа поезија во парк ќе се потуреа со бензин и ќе се запалуваа во знак на протест. Ама чим Стево го кажа тоа никому ништо – обичен петок, штама и штурци…

– Правите ли разлика меѓу историски факти и интерпретација на историските факти?

-Имаше еден виц со Бугарите и „и този е наш“, ама го заборавив оти мислев дека е 21 век и нема да мислиме на историја.

– Уште да признаеме дека Горан Пандев беше пријавен со бугарски пасош во Интер, и ете го #датумот

Изјавата на Стево Пендаровски ја пренесоа и бугарските медиуми.

Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин и ова е непобитен историски факт, ја пренесуваат изјавата на Стево Пендаровска бугарски медиуми.

„Постојат два неспорни историски факт и тоа треба да биде компромисна варијанта за личноста и делото на големиот револуционер, кој предизвика тензии во односите меѓу Скопје и Софија и кој се заканува да создаде повторно нови контроверзии меѓу двете држави”, ги пренесува зборовите на Пендаровски БГНЕС.

„Гоце Делчев се борел за автономија на Македонија, за независна држава, но дури на крајот на својот живот прави завет неговите коски да почиваат во независна македонска држава. Со еден збор, како што велат некои политичари: вистината и само вистина – така да биде. Неспорна историска вистина и факт е дека тој се изјаснувал како Бугарин. Неспорна историска вистина е и фактот дека тој се борел за македонска држава. Тоа е формулата“, пренесува БГНЕС.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Локалните власти контактирале со блиски членови на нејзиното семејство, со цел да им се понуди каква било помош доколку им е потребна.

УБИЕЦОТ И ГИ СКРАТИ СОНИШТАТА: Викторија дипломираше на факултет имаше и две сестрички

Младата девојка Викторија Н. која синоќа несреќно го загуби животот во ужасната сообраќајка...

Се бара и еден помлад асистент за данок на добивка, со истите квалификации како и претходникот, со или без работно искуство во струката, и истата плата од нешто повеќе од 30 илјади денари. Тој треба да биде Албанец.

УЈП распишала оглас и за еден виш даночен референт за даночно сметководство, кој треба да има најмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно - економско, трговско или дактилографско и најмалку две години работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде 22.739 денари, и тој треба да биде Албанец.

Се бара и еден асистент за анализа на ризик и планирање на контроли, со Економски или Правен факултет, со најмалку една година искуство во струката. Неговата плата ќе биде 33.322 денари, а согласно годишниот план на УЈП тој треба да биде Турчин според етничката припадност.

УЈП ќе прима и помлад систем администратор, со високо образование од областа на електротехниката, компјутерската техника и информатика, или информатка, со или без работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде околу 30 илјади денари, а според етничката припадност треба да биде Албанец.

Во Управата ќе се прима и еден помлад даночен оператор во повикувачки центар, со најмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно – економско, стопанско или трговско, со или без работно искуство во струката. Ќе зема плата од нецели 20 илјади денари, а според етничката припадност треба да биде Ром.

Потоа, во огласот се бараат тројца помлади асистенти за услуги во приемна канцеларија, со високо образование од областа на јавната управа и администрација, или правни науки или политички науки, со или без работно искуство во струката. Платата на сите овие тројца нови кадри ќе биде нешто над 30 илјади денари, а согласно годишниот план треба да бидат Албанци.

УЈП вработува и еден самостоен даночен агент за услуги во приемна канцеларија, сонајмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно – економско, техничко или трговско, со најмалку три години работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде 29.179 денари, а според етничката припадност треба да биде Србин.

Македонија мајка за Албанците а маќеа за Македонците

Македонските граѓани во својата сопствена држава постанаа граѓани од втор ред! Пред...

Оваа препорака на Комисијата треба да се најде на Кризен штаб во понеделник, а во вторник веќе треба да биде на седницата на Влада.

Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести препорачува изолацијата на лица позитивни од Ковид-19...