Тој рече дека е оптимист за движењата за економијата и смета дека се остварливи проекциите за раст од 3,2 проценти.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 март, 2019 21:25

Тевдовски: „Економијата во Македонија оди во добра насока„

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Извештајот на „Стандард енд пурс” е позитивен и покажува дека земјава и јавните финансии одат во добра насока, вели министерот за финансии Драган Тевдовски во интервју за Канал 5.

Министерот за финансии Драган Тевдовски во интервју за Канал 5, изјави дека после подолг период на раст во минатото, се оценува дека долгот постепено ќе се стабилизира и ќе изнесува 48,7 проценти од БДП во 2021 и 2022 година.

Тој рече дека е оптимист за движењата за економијата и смета дека се остварливи проекциите за раст од 3,2 проценти. Министерот Тевдовски за следниот период очекува и подобрување на кредитниот рејтинг на земјава. Македонија очекува дека ќе има повеќе инвестиции, а за во иднина се очекува и подобрување на кредитниот рејтинг.

Ко-автор е на два универзитетски учебника „Статистика за бизнис и економија“ и „Вовед во анализата на временските серии“ и две научни монографии. Има објавено 45 научни трудови и 8 политички анализи.

„Стандард енд пурс” за следните три години предвидува раст од три проценти, движен од домашната потрошувачка и извозот, како и подобрите движења кај инвестициите. После подолг период на раст во минатото, се оценува дека долгот постепено ќе се стабилизира, и ќе изнесува 48,7 проценти од БДП во 2021-2022 година (државниот долг и долгот на ЈПДП), соопшти Министерството за финансии.

– Очекувањата сега се дека би требало да имаме повеќе инвестиции, а во иднина да очекуваме подобрување на кредитниот рејтинг, и тоа е многу спротивно од она што се случуваше во последната декада кога кредитниот рејтинг од двете рејтинг агенции беше намалуван, рече Тевдовски.

Врз влошување на кредитниот рејтинг може да влијае враќањето на политичките тензии или забавувањето на темпото на реформи, што би имало негативен ефект врз растот и странските инвестиции, како и во случај на фискална недисциплина или вонбуџетски активности кои би ја довеле во прашање одржливоста на јавниот долг.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Од 300 земјоделци кои произведуваат житни и градинарски производи многу малку ги имаат осигурано земјоделските површини.

Бостан во Македонија речиси и ќе нема – дождот уништи 70 посто од земјоделието

Големо невреме вчера  зафати неколку  делови низ земјава. Овој пат дожд предизвика...

Со тоа, малопродажните цени на нафтените деривати во наредните седум дена кај нас ќе изнесуваат:

Регулаторна донесе нова одлука – поскапуваат бензините, полнете горива по стара цена до полноќ

Нова цена на горивата во Македонија.  Бензините и дизелот од полноќ ќе бидат за половина...

Според него и кај граѓаните има влијание од овие бројки, но оти динамиката можеби не е таква како што некој се надевал.

АНЃУШЕВ: „Во овие 27 години сме немале подобри бројки во економијата во Македонија„

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, во интервју за ТВ Телма...

Засега надлежните не очекуваат ценовни шокови со новата цена на струјата која корисниците ќе ја плаќаат за струјата.

Ново изненадување за џебот на граѓаните: Од 1 јули струјата ќе се купува по нова цена!

Од наредниот месец наместо од ЕВН за струја нема да и плаќаме на ЕВН Македонија, туку...