Потврди и дека истрагата била проширена, но и дека има и нови и издржани докази.

Објавил: Мате Парлоф | 22 април, 2022 7:02

Телма дознава: 32 милиони евра вреди конфискуваниот имот на Сашо Мијалков

Фото/Текст извор: ©телма/магазин.мк

Дел од осомничените во истрагата „Империја“ бараат спогодба.

Обвинителката која го води случајот, Лиле Стефанова, не открива кои се точно бизнисмените кои не сакаат судење, но уверува дека и во овој предмет очекува да се конфискува имот кој е со поголема вредност, дури и од оној на „Плацеви на Водно“ а кој е стекнат на криминален начин.

Потврди и дека истрагата била проширена, но и дека има и нови и издржани докази.

Сега веќе „Империја“ е на крај и се очекува одлука на обвинителката до крајот на Мај.

Во неа се осомничени Камчев и Мијалков и уште 11-мина а во меѓувреме Телма веќе објави и дека истрагата е проширена и на други бизнисмени, поврзани стечајот на МПМ.

Вчера Кривичен објави дека дел од имотот кој е опфатен со истрагата а тоа е Хотелот „Мериот“ и станови, остануваат замрзнати.

32 милиони евра вреди конфискуваниот имот на Сашо Мијалков.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Како што соопшти претходно, Обвинителството го сомничи генералниот секретар оти во периодот од април 2021 до јануари 2022 г., без да спроведе јавна набавка, склучил договори за консултантски услуги со фирма кој бил во вкупна вредност од околу 941 985 евра што е за околу 147 000 евра повеќе од 795 000 евра, износ што бил договорен за консултантските услуги.

(ВИДЕО) Мухамед Зеќири спроведен во затворот во Шутка, судот му одреди притвор

Судијата на претходна постапка се одлучил за најстрогата мерка бидејќи, според соопштението...

Во споредба со истиот период лани, бројот на вработени во јавниот сектор е зголемен за 905 лица. Намалување на бројот на вработени има во органите на државната власт, каде во 2020 работеле 15.945 лица, а во 2021 година 15.302 што е намалување за 643 вработувања.

132 илјади вработени во јавниот сектор – 73% Македонци, а 20% Албанци

Министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити вчера го презентираше...