Унгарското востание во 1956 година беше задушено од советски тенкови и војници. Во борбите загинаа најмалку 2.600 Унгарци и 600 советски војници.

Објавил: Македонка Димкин | 13 септември, 2023 22:46

ТЕНКОВИТЕ НА СССР ВО БУДИМПЕШТА И ВО ПРАГА БЕА ГРЕШКА Путин смета дека САД ги повторува потезите на Советскиот сојуз

Фото/Текст извор: ©твитер / принт

Не е правилно да се прави нешто во надворешната политика што им штети на интересите на другите народи, рече Путин за советските тенкови кои ги задушија Унгарското востание и Прашката пролет за време на Студената војна.

Рускиот претседател Владимир Путин во вторникот изјави дека одлуката на Советскиот Сојуз да испрати тенкови во Унгарија и Чехословачка за да ги задушат масовните протести за време на Студената војна е грешка, јавува Ројтерс.

– Тоа беше грешка – рече Путин на прашањето за тоа дека на Русија некои гледаат како на колонијална сила поради одлуката на Москва да испрати тенкови во Будимпешта во 1956 година и во Прага во 1968 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Премиерот Орбан додаде дека ќе се докаже дека Унгарија била во право за војната во Украина и дека Западот не успеал мирно да ја процени ситуацијата на теренот.

Орбан: Западот сака да ја глобализира војната во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Западот сака да ја глобализира...

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да формира нова влада оваа недела - нешто што претходно се сметаше дека е осудено на неуспех со оглед на недостигот на парламентарна поддршка.

Зошто лидерот на шпанските конзервативци е далеку од премиерската функција без разлика на неговиот успех на изборите.

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да...

Судијата Артур Енгорон, одлучувајќи по граѓанска тужба поднесена од њујоршкиот обвинител Летиција Џејмс, откри дека Трамп и неговата компанија измамиле банки, осигурителни компании и други со масовно преценување на неговите средства и преувеличување на неговата нето вредност на документите што се користат за затворање зделки и осигурување на заеми.

Доналд Трамп е прогласен за виновен: Ги измамил банките со надувување на вредноста на имотот

Судијата пресуди дека Доналд Трамп со години правел измама додека ја градел империјата...