Според Министерството за внатрешни работи, шест лица се повредени.

Објавил: Сара Фемина | 24 мај, 2019 19:58

Теористички напад во Франција: Силна експлозија во Лион !

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Како што јавува дописникот на МИА, во центарот на францускиот град Лион, на улицата Виктор Иго, меѓу плоштадот Белкур и железничката станица Лион-Пераш, околу 17.40 часот експлодира бомба.

Како што известува Министерството за внатрешни работи, во нападот се повредени шест лица.

Овој дел на градот моментално е опколен со полиција. Претседателот Емануел Макрон изјави дека во терористичкиот напад нема повредени. Министерството за внатрешни работи ја потврди експлозијата и бара поради безбедност на граѓаните да го избегнат овој сектор.

Минатиот месец исто така неколку лица, меѓу кои и еден малолетник планирале да ги нападнат француските безбедносни сили.

Тие беа уапсени под сомнение за подготовка и извршување на насилнички и терористички акт, објавија француските медиуми.
Како што јави дописникот на МИА, апсењата биле дел од прелиминарната истрага на Генералната дирекција за внатрешна безбедност, а покрената од страна на Парискиот обвинител на 1 февруари под обвинение за „здружување за терористички заговор.”

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Луѓето стојат целосно и го штитат нашето Национално собрание и другите згради, и ние нема да дозволиме некој да го сруши и уништи имотот, рече Стефановиќ.

СЕ СПРЕМА ХАОС КОГА ЌЕ ПАДНЕ МРАК: Министерот Небојша Стефановиќ изнесе загрижувачки информации

– За жал, имаме информации дека еден дел од демонстрантите, кога ќе се стемни, планира...

Полицајците фрлаа солзавец, а демонстрантите избегаа во правец на плоштадот Никола Пашиќ и кон Булеварот крал Александар. Некои лица во демонстрацијата се повредени, дојде брза помош и укажа на помош на еден маж.

ХАОС ВО БЕЛГРАД – ЗАПАЛЕНИ УЛИЦИТЕ: Граѓаните протестираат со шишиња и факели, полицијата употреби солзавец

Вечерва, нешто пред 20.30 часот, демонстрантите повторно предизвикаа немири во Белград,...

Протестите продолжија во раните утрински часови а националната гарда е распоредена во десетина држави, како и во округот Колумбија.

ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО АМЕРИКА: Во 25 градови полициски час – граѓаните палат се судирија со полицијата!

Протестите и немирите за смртта на Афроамериканецот Флојд продолжија во саботата...

Лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, ги повика граѓаните да ја соборат владата заради уривање на зградата на Народниот театар.

ХАОС ВО АЛБАНИЈА: Масовен протест на улиците, уапсени 30 лица меѓу нив и сопругата на претседателот на Албанија (ВИДЕО)

Албанската полиција се судри во Тирана со приврзаниците на опозицијата кои протестираа...