Министерството за здравство продолжува секојдневно да информира преку соопштенија за денот и местата за теренско вакцинирање за Ковид-19.

Објавил: Владо Марин | 23 јули, 2021 11:49

ТЕРЕНСКАТА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОДОЛЖУВА ДЕНЕС ВО 60 НАСЕЛЕНИ МЕСТА

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Теренската вакцинација продолжува и денеска, петок (23 јули), во 60 населени места. Вакцинацијата ќе се одвива во следните населени места:

Тетово – Шипковица, Вешала, Бродец, Лисец, Гајре, Бозовце

Гостивар – Речане, Вруток

Ресен – Дрмени, Г.Д.Перово, Лавци, Волкодери, Покрвеник, Шурленци, Прељубље, Крушје, Златари, Иабишта, Лева Река

Штип – Козјак, Аргулица, Црвулево

Свети Николе – Сарамзалино, Аџиматово

Берово – Двориште

Струга – Делогожда

Ростуше

Струмица – Банско, Баница

Неготино – Дрен, Чифлик

Пробиштип – Петршино

Кочани – Нивичани

Кичево – Грешница, Бачишта, Лешница, Речани

Битола – Ореово, Паралово, Маково, Орле, Рапеш, Брник, Зович, Старавина, Будимирци, Градешница

Охрид – Пештани, Трпејца, Љубаништа

Македонски Брод – Г.Манастирец, Д.Манастирец, Сушица, Тополница

Велес –  Д.Чичево, Г.Чичево, Подлес

Скопје – Сандево, Кучевиште, Побожје

Министерството за здравство продолжува секојдневно да информира преку соопштенија за денот и местата за теренско вакцинирање за Ковид-19.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Речиси половина од активните случаи на ковид-19 се во Скопје, покажуваат последните статистики на Министерството за здравство.

Над 13 000 активни случаи на корона, најмногу во Скопје и Тетово

Во Скопје има речиси 6 000 активно болни од ковид-19, што е близу половина од вкупниот број...

Тој додаде дека пунктот за вакцинација на факултетот „Кирил и Методиј„ е отворен за младите помасовно да се вакцинираат бидејќи тие често се изложени на ризични контакти

Веројатно третата доза ќе биде потребна за сите граѓани, вели Филипче

Пред да донесеме било каква одлука во очекување сме на клиничките студии кои ги прави...