Најмалку 23 борци, 10 прорежимски и 13 џихадисти беа убиени во изминатите 24 часа, додаде Опсерваторијата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 7 октомври, 2020 16:21

ТЕРОРИСТИТЕ НА ИСЛАМСКАТА ДРЖАВА НЕ МИРУВААТ: 90 мртви во судирите во северна Сирија!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Најмалку 90 борци се убиени во судири меѓу сириските сили и терористичката група Исламска држава на северот на земјата во последната недела, објави денеска опозициската Сириска опсерваторија за човекови права.

Како што прецизираше невладината организација, од почетокот на октомври 41 припадник на сириските сили и 49 џихадисти се убиени во пустинскиот дел, на границите на провинциите Рака, Алепо и Хама.

Најмалку 23 борци, 10 прорежимски и 13 џихадисти беа убиени во изминатите 24 часа, додаде Опсерваторијата.

Според Опсерваторијата, сириската и руската авијација ги бомбардирале позициите на Исламската држава во таа зона. Русија воено му помага на режимот на Башар ал Асад од 2015 година.

Од поразот во Сирија во март 2019 година, Исламската држава редовно извршуваше напади, особено во пустината што се протега од провинцијата Хомс до Деир Езор на истокот на земјата.

Цели на нападот се сириската армија и нејзините сојузници, како и курдските сили кои имаат поддршка од САД во борбата против Исламската држава.

Повеќе од 380 000 лица се убиени и милиони раселени во војната во Сирија од март 2011 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Студентите кои се собраа во кампусот на Универзитетот Босфор скандираа „далеку од нашиот универзитет“.

СТУДЕНТИТЕ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈА ВО ИСТАНБУЛ: Не го сакаат ректорот назначен од Ердоган

Турската полиција денеска се судри во Истанбул со стотици студенти кои демонстрираа...

Ремените беа завиткани околу опашката на авионот и влегоа во моторите, па „Ербас А320“ на колумбиската компанија мораше присилно да слета.

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА: Авион се судри со балон полн со пиротехника, принудно слета во Колумбија

Авион на колумбиската компанија „Авианса“ на лет од Орландо – Флорида, за малку...

Од среда, Французите и граѓаните на Европската унија можат повторно да влезат во Франција од Велика Британија со негативен тест за вирусот корона, објави канцеларијата на францускиот премиер.

ХАОС НА ГРАНИЦА: Околу 10.000 камионџии чекаат да влезат од Велика Британија во Франција, се судрија со полицијата

Голем хаос се случи на границата меѓу Велика Британија и Франција која возачите со...

Новинската агенција Анадолија објави дека пожарот избувнал кога експлодирало шише со кислород во одделот за интензивна нега во приватната универзитетска болница „Санко“ во Газиантеп.

ТРАГЕДИЈА: ПОЖАР ВО КОВИД БОЛНИЦА ВО ТУРЦИЈА- Најмалку 8 пациенти починале на интензивна нега!

Осум лица загинаа денеска во пожар што избувна на одделот за интензивна нега за лекување...