Според планот на персоналот за здравствена криза, тестот го добиле само оние кои се пожалиле на заболувања слични на оние предизвикани од вирусот корона.

Објавил: Сара Фемина | 26 март, 2020 0:30

ТЕСТИРАЊЕ НА КОРОНА ВИРУС: Еве како се зема БРИС и колку се чека РЕЗУЛТАТОТ (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©lepaisrecna.rs магазин.мк

Тестирање на вирусот корона се шири во различни земји во многу различна мерка, пишува Beautiful & Happy.

Според планот на персоналот за здравствена криза, тестот го добиле само оние кои се пожалиле на заболувања слични на оние предизвикани од вирусот корона и потекнувале од заразено подрачје или биле во контакт со некој што доаѓал од нив.

Целта беше да се утврди каде пациентите тестирале позитивно и да се следи дали и кога ќе се случи локален пренос.

Во втората фаза на епидемијата се тестираат сите оние со горенаведениот опис и сите оние со респираторни проблеми.
Ова го следи локалниот пренос и може да направи проценки колку е реално.
Добро основаната претпоставка за епидемиолози, заснована на меѓународно искуство, е дека за секој заразен кој тестирал позитивно, има меѓу 5 и 10 пати повеќе жители.

Тестот се изведува врз основа на брис земен од устата, како и преку носот.

Земањето примероци од усна им е познато на повеќето, обично како дете, земаат брис кога се сомнева во инфекција на грлото.
Експертите веруваат дека земањето брис преку носот е подобро, резултатите се побезбедни и денес ова се смета за златен стандард кога станува збор за тестирање за вирусот СОВИД-19.

Постапката за земање брис не е пријатна, но е многу кратка.
Користејќи многу тенок стап, кој поминува низ ноздрата, се зема примерок од слуз од задниот wallид на назофаринксот – местото каде што се среќаваат носот и устата.

Резултатите обично пристигнуваат за четири дена.

Повеќето Американци се подложени на брисеви, така го стори и претседателот Доналд Трамп.

Запрашан за тоа како го доживеал тоа, тој кратко одговори:

„Нема ништо удобно во тоа. Не е нешто што би го правел секој ден“, рече Трамп.

Експертите, сепак, истакнуваат дека во медицината има многу потешки дијагностички процедури од овој брис.

Што е најважно, како што велат, човекот се опушта, вдишува и ја фрла главата назад. Ова овозможува сè да се заврши многу брзо.
Резултатот од направениот тест на овој начин е посигурен, затоа што ако се земе орално, плунката може да ја разреди концентрацијата на вирусот во грлото, а во овој случај безбедноста на тестот е помала.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Чекориме розово, чекориме со грижа за пациентите со рак на дојка. За нивна поддршка и третман. Race for the cure.

Филипче: Сите пациенти со рак на дојка имаат терапија, и во услови на Ковид-19 имаат пристап до здравствени услуги

Сите пациенти со рак на дојка имаат терапија и пациентите повеќе не се упатуваат во...

Сокот од рибизла е исклучително здрав, бидејќи е одличен извор на антиоксиданси за нашето тело. Сепак, препораката е рибизлите (како и други овошја) да користат свежо, затоа сезонско овошје, т.е. свеж сок добиен со цедење.

Го зајакнува имунитетот, го намалува крвниот притисок, спречува пневмонија и РАК: Овој домашен сок е чисто злато(РЕЦЕПТ)

Иако потекнува од Северна Азија и Европа, рибизлата е овошје кое е релативно популарно...

Благодарност до директорот Арсенков и целиот стручен колегиум за ангажманот за подобар третман на пациентите и подобри услови за работа на здравствените работници.

Целосно реновиран третиот кат во старата градска болница

Целосно е реновиран третиот кат во старата градска болница. Поставен е нов под, прозорци,...

Само во текот на оваа година на телефонскиот број 193 досега се пријавени 49 огнови на отворено. Минатата 2019 година биле пријавени 162 огнови на отворено, во 2018 година - 251, а во 2017 година кога почна оваа кампања, за неполн месец биле пријавени 54 огнови на отворено.

ГРАД СКОПЈЕ: НА 193 ПРИЈАВЕТЕ ОГАН НА ОТВОРЕНО, ПРОДОЛЖУВА БОРБАТА ПРОТИВ АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО

На почетокот на есента и речиси еден месец пред почетокот на грејната сезона Градот...