Од МЗ информираа дека пожарот е изгаснат и дека дел од повредените се пренесуваат во Скопје.

Објавил: Перо Милчин | 9 септември, 2021 5:38

Тетово завиено во црно, се бројат мртви

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пожарот е изгаснат, а точниот број на лица што го загубиле животот, на повредени и нивната состојба се утврдува моментно, информираа од МЗ!

Има жртви во пожарот во тетовскиот ковид-центар, потврдија од Министерството за здравство, од каде што информираат дека моментно се утврдува точниот број на лица што го загубиле животот, на повредените и нивната состојба.

Од МЗ информираа дека пожарот е изгаснат и дека дел од повредените се пренесуваат во Скопје.

„Министерството за здравство информира дека вечерва страотна несреќа се случи во Тетово, каде што има и жртви во пожарот кој го зафати ковид-центарот. Точниот број на лица кои го загубиле животот, повредените и нивната состојба се утврдува во моментов. Пожарот е веќе изгаснат и сите тимови од болницата се мобилизирани да дадат помош на повредените. Тие итно се транспортираат во Скопје за да им се пружи соодветна нега, тимовите на Клиника се мобилизирани. Министерот за здравство д-р Венко Филипче е во Тетово.

По завршениот увид ќе ја информираме јавноста за фактичката состојба“, соопштија од Министерството за здравство.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Од велешката полиција соопштија дека уапсена е партнерката со која живеел убиениот под сомневање дека го сторила убиството.

ИЗБОДЕН ДО СМРТ ПОЛИЦАЕЦ ОД ВЕЛЕС, ПРИВЕДЕНА ПАРТНЕРКАТА СО КОЈА ЖИВЕЕЛ

Ноќеска околу 2.15 часот во Велес убиен е полицаец А.Р  откако бил прободен со нож....

Станува збор за дете кое имало неколку тешки заболувања, пред една година врз малиот пациент биле направени повеќе операции, тоа имало тумор на мозок, хидроцефулус, вродена непроодност на цревата за што се направени повеќе хируршки интервенции.

Почина две годишно дете на Клиниката детска хирургија

УК за Детска хирургија во Скопје, до Центарот за социјални грижи и до СВР Скопје пријави...

-Сочувство до семејствата и роднините на починатите во страшната трагедија во Ковид-центарот во Тетово. На повредените им посакувам успешно закрепнување, напиша претседателот Пендаровски на Фејсбук.

Пендаровски: Сочувство до семејствата на починатите, на повредените им посакувам закрепнување

Претседателот Стево Пендаровски на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејствата...