Интернет-измама

Објавил: Калина Мартинска | 24 април, 2024 12:11

Тетовчанец пријавил дека бил жртва на интернет измама за 21.000 евра

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

СВР Тетово информира дека жител на тетовскиот регион пријавил измама во која дал пари на странска фирма за набавка на роба, па открил дека е измамен по информација од германски служби. Тој нарачувал преку интернет.

„На 23.04.2024 година во 11.30 часот во СВР Тетово, Б.Ф.(29) од тетовско, сопственик на правно лице, пријавил дека од 23.03.2024 до денот на пријавувањето бил измамен од странска фирма за продажба и компанија за транспорт. Според пријавеното, тој преку интернет порачал роба за потребите на неговата фирма, за која преку банкарски трансакции во неколку наврати платил околу 21 илјада евра, но на 17.04.2024 од компанијата за транспорт го известиле дека нарачката била блокирана во Германија. Како што е пријавено, Б.Ф. стапил во контакт со надлежна служба во Германија, од каде му било кажано дека кај нив нема регистрирано таква стока, по што сфатил дека е измамен“, информира СВР Тетово.

Тетовската полиција работи на расчистување на случајот.

Детектирани шест интернет измами за купување 

Секогаш кога ќе ја проверите вашата е-пошта, треба да бидете многу внимателни да не станете жртва на некои од многуте измами на Интернет. Еве неколку онлајн измами во кои луѓето најлесно можат да паднат и на тој начин да останат без пари или важни лични информации.

„Фишинг“

Една од најчестите измами на кои паѓаат луѓето, според неодамна објавената студија, е таканаречениот „фишинг“ или „риболов“. Корисниците, сè повеќе стануваат мета на хакерски напади и забележително се зголемува бројот на финансиски измами чии жртви се вработени во финансиски институции, како што се, на пример, банки.

Низ целиот свет, бројот на хакерски „фишинг кампањи“ се зголемува секој ден, а врз основа на претходните анализи, околу 90 проценти од успешните хакерски напади насочени кон општата популација ќе започнат со вакви кампањи.

„Фишинг“ се однесува на измами во кои сторителите се преправаат дека им се доверливи лица или институции, па затоа кога луѓето ќе кликнат на линковите во ваквите пораки, ризикуваат да им ги дадат своите доверливи информации на измамниците.

Меѓу овие измами се чести и оние во кои измамниците се обидуваат да добијат пристап до вашите сметки на социјалните мрежи. Обрнете внимание на тоа кој е испраќачот, која е адресата и добро прочитајте ја е-поштата пред да кликнете на линковите во неа.

Хакирани профили на социјалните мрежи

Ако некој се случи да го пробие вашиот профил на Фејсбук, многу е можно измамниците да го користат за да ги измамат вашите пријатели. Тие ќе им испратат пораки дека имате неволја, на пример дека сте останале без пари или документи некаде во странство, па тие би барале пари од вашите пријатели.

„Добитник сте на награда“

„Честитки, добивте нов iPhone, кликнете овде“ или порака со сличен наслов веројатно понекогаш сте ја добиле, но за среќа, ваквите пораки најчесто се наоѓаат во папката „несакана пошта“, затоа што поголемите даватели на е-пошта често ги препознаваат како измама.

Исто така, има чести измами во кои се наведува дека биле извлечени како добитници на лотарија или добиле ваучери. Луѓето кои кликнуваат на овие е-пошта сметаат дека не ги чини ништо за да се обидат, но постои опасност. Измамниците ве замолуваат да им платите мала провизија за да добијат награда или од вас да побараат доверливи информации. Луѓето во лоша економска состојба најчесто паѓаат на нив.

Реклами и лажни чекови

Оваа шема се потпира на измами во кои сторителите ги следат луѓето што рекламирале поголема продажба на Интернет, како што се стан, куќа, автомобил, итн. По преписката и наводната договорна продажба, на жртвите им испраќаат лажна чек, за поголема сума од договореното, а потоа ги убедуваат да ја депонираат, а потоа им испраќаат назад дел од парите со „класичен жичен трансфер“ бидејќи чекот бил повисока.сума. Во моментот кога ќе сфатите дека чекот е лажен, веќе сте им ги испратиле парите на измамниците.

Лажна понуда за работа

Во оваа шема, измамниците се претставуваат како потенцијални работодавци и примамуваат наивни жртви кои мислат дека ќе им биде понудена работа или дека ќе бидат земени предвид за некоја работа. Тие ги измамуваат жртвите барајќи од нив да им испратат пари за да ги потрошат на нивната „обука“ или „опрема“. Постојат и такви измамници кои ќе ве замолат да направите некоја работа за нив преку Интернет со ветување за плата, која никогаш нема да ја добиете. Овој вид измама беше една од најуспешните при привлекување жртви во Америка.

Лажни предупредувања

Крајно иронична е ваквата измама. Веројатно барем еднаш ви се појави прозорец на вашиот компјутер со големи букви кои предупредуваат дека некој се обидува да го хакира вашиот компјутер. Тој прозорец ве поканува да кликнете на линкот за наводно да се заштитите. Сепак, спротивното се случува – ако кликнете на тој линк, ќе бидете во опасност, некој што се преправа дека е ИТ експерт да ви ги украде парите или да ве измами од пристапот до вашиот компјутер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.