Крај за Теута Арифи во Тетово

Објавил: Рејхан Бајрами | 31 октомври, 2021 20:44

Теута Арифи објави дека загубила во Тетово

Фото/Текст извор: ©магазин

Актуелната градоначалничка на Тетово и кандидатка на ДУИ за уште еден мандат, Теута Арифи, штотуку објави дека не успеала да победи на локалните избори во Тетово.

Билал Касами, кандидат на Беса за градоначалник на Тетово, засега води на овие избори во тој град по пребројани 8 проценти од гласовите.

Засега Касами води со над 1.000 од досега преброените гласови. Во Тетово излезноста беше зголемена во споредба со првиот круг.

Противкандидат на Касами во Тетово беше Теута Арифи, кандидатка на ДУИ.

По првиот круг Арифи доби 11.138 гласа, а Касами доби 10.496 или само 462 гласа помалку.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Дел од гостите само се заблагодарија за поканата, а дел ја искористија можноста да кажат дека дошле за поддршка.

„Се надевам дека во иднина она што е нормално, да се отвораат клубови кои ќе поврзуваат, а ние имаме многу со бугарскиот народ и дека вакви ликови коишто не поврзуваат ќе бидат имиња и на бугарските клубови во Македонија, а не како сега да ги сфаќаме како провокација.“

изјави Димитар Апасиев, пратеник и лидер на Левица.
На улицата пред клубот тешко можеше да се разликува кој е дојден за поддршка, а кој за провокација. Отспротива, без присутни помал број поддржувачи на бугарската ВМРО-БНД. Меѓу новинарите, пак, се појави човек што се претстави како наследник на Вапцаров и се обиде да му подари книга на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

„Тука се е напишано, особено на последната страница си е напишано, тоа е ракопис на Никола Вапцаров каде што пишува кој е, што е.

–Ќе ви дадам јас една книга од нашата македонска историја што ја напишал Никола Јонков Впацаров за Македонија и неговиот македонски иднетитет. Следниот пат ви ветувам ќе ви дадам книга“,

објаснуваше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

(ВИДЕО) Бугарскиот суд го затвора здружението што го отвори македонскиот клуб во Благоевград

„Во ликвидација“ – пишува во досието на Централниот регистар на Бугарија покрај...

Ова е прв Извештај на ЕК за земјава откако на 19 јули се одржа првата меѓувладина конференција со ЕУ во Брисел, со што официјално беа отворени преговорите за членство.

Европската Комисија ќе го објави Извештајот за Македонија

Европската Комисија денеска ќе го усвои пакетот за проширување на земјите од Западен...

Оттаму велат дека топланите имаат капацитет да ја покријат целосната побарувачка на топлинска енергија. За нив има гас само до крајот на месецот, но не значи дека ќе останат без енергенс по 1 ноември, рече премиерот Ковачевски. Тој објасни дека за државата е поисплатливо да го купува гасот авансно на месечно ниво.

Грејната сезона почнува за 5 дена, владата уверува дека парно ќе има и по 1 ноември

Со или без ТЕ-ТО скопјани нема да останат без парно, уверува Владата. Оттаму велат дека...