Камионот превезувал луѓе од рударското место Љаљага.

Објавил: Рејхан Бајрами | 30 септември, 2019 9:07

ТЕШКА НЕСРЕЌА ВО БОЛИВИЈА: Пребрзото возење на камион зеде 18 жртви!

Фото/Текст извор: ©(foto: makfaks) магазин.мк

Во тешка несреќа 18 луѓе загинаа а 17 се повредени, кога камион се превртел на пат во јужна Боливија, јавија локалните медиуми.

Според неофицијални информации, причина за несреќата најверојатно е пребрзо возење. Камионот превезувал луѓе од рударското место Љаљага.

Боливија или официјално Повеќенационална Држава Боливија е независна држава во Јужна Америка. Боливија се граничи со Бразил на север и исток, со Парагвај и Аргентина на југ, со Чиле на југозапад и со Перу на запад. Главен град на државата според уставот е Сукре, а седиште на владата е Ла Пас.

Над 50% од населението се јужноамерикански староседелци, меѓу кои најголеми се Кечуаните, Ајмарите и Гвараните.
Пред европската колонизација на Америка, андскиот регион на Боливија бил дел од познатата Империја на Инките — најголема држава во претколумбовскиот период. 

По објавувањето на независноста во 1809 година, следувала војна која траела 16 години. По крајот на војната била основана новата република на 6 август 1825, а името го добила во чест на јужноамериканскиот револуционер Симон Боливар. Во својата историја како независна држава, Боливија се соочила со голем број политички немири, диктаторски општествени уредувања и економски проблеми

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Локалната полиција наведе дека непознати напаѓачи синоќа отвориле оган во пицерија, а според очевидци тие веднаш побегнале со велосипед од местото на инцидентот.

ВООРУЖЕН НАПАД ВО МАЛМЕ: Убиено 15 годишно момче, друго лице се бори за живот!

15-годишно момче е убиено, а уште еден тинејџер е тешко повреден во оружен напад на плоштад...

Ќе го паметиме како некој кој беше омилен во друштвото, ведар и позитивен, спремен да помогне секому и да мотивира, се наведува во соопштението на Математичката гимназија.

СРБИЈА ЖАЛИ: Почина Михајло Спориќ(22) еден од најдобрите млади српски физичари!

Михајло Спориќ, еден од најдобрите млади српски физичари и студент на универзитетот...