Претставникот на полицијата Рајеш Синг изјави дека 10 лица починале на местото на настанот, а четворица починале во болницата.

Објавил: Владо Марин | 13 февруари, 2020 10:03

Тешка несреќа во Индија: Се судрија камион и автобус – загинаа 14 лица, 35 се повредени(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Најмалку 14 лица загинаа, а 35 повредени во судир со автобус и камион во северна Индија, соопшти денеска полицијата.

Претставникот на полицијата Рајеш Синг изјави дека 10 лица починале на местото на настанот, а четворица починале во болницата.

Несреќата го уништи предниот дел на автобусот, додаде тој.

Ваквите несреќи се вообичаени во Индија, каде секоја година се убиваат околу 15 000 луѓе секоја година на патиштата, најмногу заради невнимание, лоши патишта и пренатрупани возила, соопшти АП.

Сообраќајните несреќи за жал станаа секојдневие низ светот, а причините за нив се различни. Бројката на несреќи секојдневно се зголемува, а со тоа и жртвите, па се прави сè што може за нивно намалување.
Со оглед на тоа што причините се многубројни во продолжение можете да видите десет од нив кои важат за најчести.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Автобусот скршнал од патот и паднал во близина на железничка пруга во округот Местре, кој со мост е поврзан со Венеција. Причината за несреќата е сè уште непозната, пренесува Ројтерс.

Најмалку 20 луѓе настрадаа по пад на автобус од надвозник во близина на Венеција

Најмалку 20 луѓе загинаа синоќа откако автобус кој превезувал туристи слетал од надвозник...