Во тешка сообраќајна несреќа во Србија, загина македонски државјанин возач на камион.

Објавил: Рејхан Бајрами | 19 јуни, 2019 12:24

ТЕШКА НЕСРЕЌА ВО СРБИЈА: Загина Македонски државјанин возач на камион!

Фото/Текст извор: ©онлине /магазин

Ноќеска околу 3:30 часот во сообраќајна незгода која се случила на автопатот Ниш – Белград, во близината на Нови Врачин, загина Македонски државјанин возач на камион, дознава ТВ21.

Несреќата се случила кога камионот со кој управувал македонскиот возач, удрил во два други камиони кои биле паркирани на третата лента. Повредени се исто така и двајцата возачи на другите камиони.

Додека безбедноста на патиштата во Македонија се зголемува, тоа најдобро се гледа според намалувањето на бројките на жртви во сообраќајни несреќи. Како што покажуваат податоците на Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата (РСБСП) во Македонија има намалување на загубените животи во сообраќајот за 20 отсто во однос на претходната година.

Во 2018 година во Македонија имало повеќе од 150 жртви во сообраќајки, а за годинава што изминува таа бројка нема да надмине 130, изјавија од РСБСП.

Како што велат од РСБСП, особена промена има во однос на последните пет години, односно годинава има речиси половина помалку жртви во однос на 2014 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Увид извршила екипа од полициска станица Гевгелија, а по наредба на јавен обвинител пронајдените делови од телото се предадено на вештачење.

СТРАШНО: Пронајдени делови од човечко тело кај Богданци

Вчера напладне во атарот на Богданци бил пронајден човечки череп, коска и делови од...

Мртво новороденче било донесено вчера од страна на родителите во Клиничката болница во Битола, соопштија од Битолската полиција. Вчера околу 13,35 часот од Болницата во СВР Битола било пријавено дека кај нив е донесено починато новороденче без траги на насилство, пишува Апла.мк.

Трагедија: Родители донеле мртво новороденче во болницата во Битола

Трагедија во Битола, донесено мртво бебе во болницата. Мртво новороденче било донесено...

На 18 август, во село Мојанце, Арачиново, со употреба на огнено оружје со калибар од 7,62Х25мм, осомничениот го лишил од живот Зилбехар Ајвази. На критичниот ден, осомничениот седел на совозачкото седиште во автомобил Фолксваген голф 3, управуван од засега непознато лице.

Детали за убиството во Арачиново

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка...