Гранит Џака го слави својот гол на 1-1 против Србија со двоен орел. Гестот се смета за провокација.

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 јуни, 2018 23:32

Тешка провокација, Швајцарски играч го покажува Албанскиот орел

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во 52-тата минута Гранит Џака погоди со директен удар од околу 20 метри. Со тоа Џака изравнува во вториот натпревар од групата против Србија на 1: 1. После тоа Џака излегува од теренот и слави надвор од игралиштето а неговите соиграчи трчаа по него. Неговиот  гест со рацете со фомрирање на двоглавиот Орел отвара многу парашања.

Спортскиот коментатор на SFR, Саша Руфер, мисли: “Ова е чиста провокација”. Тој не можеше да разбере зошто Џака мораше да го прослави својот гол на ваков начин.

Само 40 минути подоцна, Џердан Шакири  погодува и со тоа го носи Швајцарскиот тим со 2.1 во водство. Но, тој, исто така, го прославува својот гол со двоглавиот орел гест. Веднаш потоа Џака му се приклучува на него а коментаторот на SFR, Руфер го изразува своето неразбирање и потврдува по втор пат дека е тоа тешка провокација кон Србите

Светското првенство станува дуел меѓу Србија и Албанија

Натали Риклин е национален советник во Швајцарија што важи за највисок политичар. Таа на нејзиниата веб страица пишува: Јас сум посветена за независна, сигурна и самоуверена Швајцарија. Моите главни теми се: политика за медиуми, безбедност странци.

Натпреварот меѓу Швајцарија и Србија фрли бранови во албанската заедница уште пред натпреварот. Со Блерим Џемаили, Гранит Џака, Џердан Шаќири и Валон Бехрами играат четири играчи со албански корени за Швајцарија, играта е реинтерпретирана од страна на некои како дуел меѓу Србија и Албанија.Швајцарската фудбалска асоцијација (SFV) не сака да го гледа двојниот орелски гест на фудбалски натпревари веќе долго време. Според статутите, на политиката нема што да се бара на стадионот.Тема број еден на социјалните медиуми каде се негодува поради гестовите од Албанците. Шакири заборава дека игра за Швајцарија!

Националниот советник Натали Риклин на својот Титтер профил кој го следат преку 42000 фанови , напиша:

»Јас неможам навистина да се радувам«

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Во текот на кариерата, Донезете играше за солиден број на клубови, а најголем успех оствари со Сао Паоло во 2005 година кога стана светски шампион, кога го победија Ливерпул со 1;0.

ШОКАНТНО ПРИЗНАНИЕ НА ПОЗНАТИОТ ФУДБАЛЕР: Продадов златен медал за да купам – кокаин!

Шокантна исповед на поранешниот бразилски фудбалер Флавио Донизете се појави во јавноста,...

Освоивме 3 титули во ПМФЛ и успеавме да се пласираме во Лига Европа во 2017 година , пласман кој ќе остане запаметен во спортската историја на државата

САМСОНЕНКО ОФИЦИЈАЛНО СЕ ЗБОГУВА ОД ВАРДАР: Го оставам клубот на Град Скопје- Ви благодарам за се!

Сергеј Самсоненко преку соопштение на интернет страницата на ФК Вардар, објави дека...

Ако се земе предвид дека Гатузо заработува 125.000 евра месечно и невозможно е да се знае кога ќе заврши сезоната поради коронавирусот, јасно е дека тој се откажал од вистинско богатство.

Гатузо ја расплака Италија- се откажа од богатство за да не им се намали платата на вработените во клубот!

Џенаро Гатузо, тренер на Наполи и легенда на италијанскиот фудбал, ја воодушеви својата...

Администрацијата на Тотенхем, чиј стадион е еден од најмодерните во светот, разговараше со официјалните лица за употребата на стадионот.

ПОТЕГ ЗА ПРИМЕР: Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените работници за борба против Коронавирусот!

Фудбалскиот клуб Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените власти да помогнат...