Поради сообраќајна несреќа сообраќајот на патниот правец Штип-Радовиш кај месноста викана Пиљавтепе се одвива наизменично по една лента, соопшти АМСМ.

Објавил: Сара Фемина | 4 ноември, 2019 20:06

Тешка сообраќајна несреќа на патниот правец Штип-Радовиш: НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА МРТВИ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Сообраќајна несреќа на патниот правец Штип-Радовиш.

Како што соопшти АМСМ, поради сообраќајна несреќа сообраќајот на патниот правец Штип-Радовиш кај месноста викана Пиљавтепе се одвива наизменично по една лента.

 

Информираат и дека сообраќајот на патниот правец Струга-Дебар, кој претходно беше во прекин кај село Октиси, е нормализиран.

Во првите шест месеци од 2019 година во сообраќајни несреќи на патиштата во Македонија загинале 70 лица. Овие статистички податоци навестуваат дека 2019 година ќе биде најцрна година на патиштата во државата споредувајќи ги последните 20 години.

Само на пример за споредба, во првите шест месеци од 2019 година има зголемување на бројот на жртви во сообраќајни незгоди за 20 проценти во споредба со 2018 година, a во споредба со 2017 година оваа бројка е зголемена за 25 проценти – појаснуваат од Форумот за граѓански активизам.

Македонија нема институционален капацитет за да се справи со безбедноста на сообраќајот. Ова се согледува преку секојдневно следење на фрапатните статистички податоци за сообраќајните незгоди во 2019 година – оценуваат од Форумот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

По француската ратификација ќе отане уште тоа да го стори Парламентот на Шпанија, кој се уште не е конституиран, со оглед на тоа што таму на 10 ноември се одржаа избори.

Долниот дом на француското Собрание треба да го ратификува Протоколот за НАТО

Националното Собрание на Франција в четврток ќе расправа за Предлог-законот за ратификација...

Апликацијата „Мој Воздух“ завчера покажа дека најголемо присуство на ПМ 10 честички има во населбата Ново Лисиче и кај Ректорат.

АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА-МАКЕДОНИЈА СЕ ГУШИ: Ова се најзагадените градови

Воздухот во нашата земја и денеска е загаден, а според мерењата на прво место се наоѓа...

Благодарение на политиките на Владата предводена од СДСМ и програмата за едно општество за сите, денес сите заедно живееме и функционираме.

АНГЕЛОВ: СДСМ го отвори патот кон иднината, благодарение на нив сите заедно живееме и функционираме

„Нема поголем патриотизам и почит кон државата од она што се направи во изминатите...