Возач на мопед бил тешко повреден во една од вкупно 21 сообраќајна незгода што се случиле во текот на изминатиот ден.

Објавил: Валерија Петрова | 22 октомври, 2019 8:27

Тешка сообраќајна несреќа со мотори кај Градежен факултет во Скопје

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Тешка сообраќајна несреќа вчера се случи кај Градежниот фкултет во Скопје. Во несреќата учествувале два мотори кои се удриле еден во друг.

Возач на мопед бил тешко повреден во една од вкупно 21 сообраќајна незгода што се случиле во текот на изминатиот ден.

Во девет сообраќајки со полесни повреди се здобиле 12 лица, а во 11 била причинета материјална штета.

Тешка сообраќајна несреќа со мотори кај Градежен факултет во Скопје

Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала 32 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила двајца возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 12 возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило, како и 16 нерегистрирани возила.

Санкционирани биле и тројца возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, пет возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, шест возачи за неправилно престројување, четири лица за не носење заштитен шлем, 14 возачи за не носење сигурносен појас, како и 29 возачи кои користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Вчера санкционирани биле и пет пешаци кои поминале коловоз вон пешачки.

Затекнати биле 59 возило непрописно паркирани, а со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 69 возила.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Несреќа

Во 09.00 часот на регионалниот пат Струмица – Валандово, патничко моторно возило „фолксваген пасат“, со велешки регистарски ознаки, управувано од 69-годишниот В.М. од Гевгелија, изгубило контрола и излетало од патот.

Две страшни несреќи во Македонија,има мртви и повредени

Маж се здобил со тешки повреди откако излетал од патот Струмица – Валандово со патничко...

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и исклучила од сообраќај 21 возач кои се движеле со брзина поголема од дозволената, еден возач го управувал возилото под дејство на алкохол, девет возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, еден почетник, како и 17 нерегистрирани возила.

Повредени 12 лица во Скопје

Дванаесет лица се здобиле со полесни телесни повреди во девет од вкупно 17 сообраќајки...

Според информациите на МВР, возач на патничко моторно возило, сопатник и еден велосипедист биле тешко повредени во две од вкупно 18 сообраќајни несреќи што се случиле изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во пет сообраќајки полесно биле повредени седум лица, а во 11 била причинета материјална штета.

ХАОС ВО СКОПЈЕ: Тешко повредени три лица

Хаос на скопските улици, полицијата со полни раце работа, 18 сообраќајки за само 48 часа. Според...