Поддрживачи на ИСИС

Објавил: Калина Мартинска | 12 април, 2024 17:09

Тинејџери планирале терористички напад во Германија

Фото/Текст извор: ©faktor.mk

Полицијата во Германија уапси тројца тинејџери под сомнение дека планирале терористички напад, соопшти германското обвинителство.

Тие изјавија дека две девојчиња на 15 и 16 години и едно 15-годишно момче од регионот Дизелдорф, во западната германска покраина Северна Рајна-Вестфалија, биле уапсени „под сомневање дека планирале напад мотивиран од исламистички екстремизам. .

Се смета дека планирале да извршат кривични дела „убиство и убиство од небрежност“, како и дека подготвувале „тежок чин на насилство, со кој се загрозува државата“, се наведува во соопштението.

Централниот државен завод за спречување тероризам издаде налог за нивно апсење за време на велигденските празници.

Извршени се претреси

Официјални лица рекоа дека тинејџерите формирале група за разговор и дека истражителите веруваат дека постои закана од напад и дека претресите биле извршени поради тоа, иако немало конкретен план за напад во одредено време или место.

Властите не дадоа детали за наводниот заговор ниту пак прецизираа како напредувале нивните планови, велејќи дека истрагата продолжува.

Но, германскиот Билд објави дека приведените тинејџери ја величеле групата ИСИС и дека нивниот план вклучувал напади со нож и молотови коктели врз верниците во црквите и полицијата во полициските станици.

Неделникот исто така објави дека тинејџерите размислувале дали да набават огнено оружје.

Германија е во состојба на висока готовност за можни терористички напади од почетокот на војната во Газа на 7 октомври, поради нејзината политичка и воена поддршка за Израел во конфликтот во кој загинаа повеќе од 33.500 Палестинци.

https://www.aljazeera.com/news/2024/4/12/germany-arrests-three-teenagers-on-suspicion-of-terror-attack-plot

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.