Сведочеше и возачот на Боки 13. Тој во два наврати го возел неговиот газда до домот на Камчеви.

Објавил: Стојче Бушин | 5 март, 2020 6:25

ТИ ЛИ СИ ФУКАРАТА ШТО СЕ ОБОГАТИЛА, МУ ВРАТИ РУСКОВСКА НА БОКИ 13, КОГА ТОЈ Ѝ РЕЧЕ ДЕКА Е НЕДОСТОЈНА ДА ГО ЦИТИРА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Вчерашното рочиште не помина без меѓусебни навреди помеѓу Боки 13 и Русковска.

„Доаѓаат времиња кога паметниот замолчува, будалата прозборува, а фукарата се збогатува“, овие мисли на нобеловецот Иво Андриќ на крајот од судското рочиште за „Рекет“ ги цитираше првообвинетиот Бојан Јовановски Боки 13-ка.

Боки 14 побара да му биде укинат притворот, а потоа рече:

„Чесен суде, јас нема да го цитирам Гоце Делчев, како што некои што не се достојни го цитираа. Јас ќе завршам со една мисла од Иво Андриќ: ‘Доаѓаат времиња кога паметниот ќе замолчи, будалата ќе проговори, а фукарата ќе се обогати’,“.

Русковска на ова искоментира:

На себе мислеше кога кажа фукара?!

Срам да ви е! , ѝ одговори Боки на Вилма, а судијката која стопати досега најавуваше дека или ќе ги казни двајцата, или Јовановски ќе го отстрани од судницата, го отстрани обвинетиот.

Претходно сведочеше Стојан Арсовски, возачот на Бојан Јовановски. 

Арсовски почесето го возел надвор од Македонија, а на една средба во Србија на чување од Боки добил и плико со пари во него. Патувале и во Италија.

Пред да одиме во Милано, бевме во Белград на вечера со Марина Туцаковиќ со нејзиното семејство. На таа вечера во еден момент забележав како нејзиниот сопруг му даде коверт на Боки со значителна сума пари. На тоа се сеќавам зашто Бојан ми го даде ковертот да го ставам во неговата чанта. Следното утро продолживме за Милано.“ – изјави Стојан Арсовски-возач на Боки13.

„Сепак возач е одговорна професија и јас се гордеам со тоа и си ја сакам работата“, ѝ кажа сведокот Арсовски на Русковска додека сведочеше!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

На првиот ден од јавната седница за жалбите не се слушнаа жалби, па засега не се знае по кој основ одбраната ќе бара укинување или намалување на драконските пресуди.

„27 април“ стигна пред Апелација: Одбраната вели тројца од судиите не смеат да одлучуваат по жалбите!

Тројца од апелационите судии кои се дел од судечкиот совет не смеат да одлучуваат по...

Но, тие написи не го објаснија мотивот на директорот на ФЗОМ Ден Дончев во 2018 година да врши жестоки притисоци врз угледната шведска компанија „Диаверум“ да се откаже од намерата да ја купи македонската компанија „Диамед“ и да стане вториот македонски оператор на услуги за дијализно болни лица. Тие притисоци на 1 ноември 2018 година кулминирале со формално писмо на Министерството за здравство до шведската компанија, кое содржи суптилни, но јасни закани до странскиот инвеститор. Тоа писмо веќе го објавив, како и одговорот на шведската компанија.

ГЕРОСКИ: Дали Ден Дончев, со Зоран Милевски Кичеец како посредник, изрекетирал 824.000 евра од сопственичката на „Диамед“?

Лице блиско до поранешната сопственичка на „Диамед“, во проширена кривична пријава...

Захариева во врска со суловите под кпои Бугарија би ја поддржала Македонија вели дека бугарската страна е со интерес Скопје да ја признае историјата.

ЗАХАРИЕВА: Македонскиот јазик е на основа на западнобугарски дијалект со србизми!

Македонија да ја признае историјата, а ние да ја признаеме нивната реалност, вели шефицата...