Земјотресот бил регистриран ноќеска во 1.18 часот во Албанија а епицентарот на потресот бил 22 километри западно од главниот град Тирана.

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 декември, 2019 10:33

Тлото не престанува да се тресе- нов силен земјотрес ја погоди Албанија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Нов силен земјотрес со јачина од 4.5 степени според Рихтрер, ја погоди Албанија.

Земјотресот бил регистриран ноќеска во 1.18 часот во Албанија а епицентарот на потресот бил 22 километри западно од главниот град Тирана.

Граѓаните во Албанија цела ноќ немале мир поради серија послаби земјотреси кои го тресеа тлото а беа со јачина oд 3.1 до 3.5 степени. Епицентарот на послабите земјотреси бил во Јадранското море.

Над 50 жртви, уништени 6000 домови, отселување, вознемиреност, страв, се последиците од силниот земјотрес кој го погоди дел од Балканскиот полуостров на 26 ноември годинава со епицентар во близина на Драч Албанија.

Минатиот месец во Албанија загинаа 51 лице, по катастрофалниот земјотрес кој најмногу го погоди аалбанскиот град Драч и околината. Силниот земјотрес кој однесе многу жртви беше со јачина од 6.4 степени  Над илјада лица се повредени и се уште се во болница.

Пред извесно време Рама изјави дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од земјотресот и вели дека тоа не е последната сума.

Албанскиот премиер истакна дека сите семејства ќе бидат згрижени во хотели а шаторите ќе бидат отстранети.

Но има еден мал проблем со жителите на околните села кои го замолиле премиерот да останат во шаторите за д аможат да се грижат за нивните земјоделски стопанства.

Рама потврди дека досега загинале 49 лица, вклучително и деца,од нив во Драч 25, во Туман 23 и една жртва во Курбин.

Според податоците кои ги објави Рама дури 3.480 луѓе останале без своите домови во округот Тирана а во Драч се регистрирани 701 оштетени објекти, од кои 12 целосно уништени, а 176 оштетени.

Во Тирана, 15 згради се целосно уништени, 239 оштетени и осум згради не се во употреба.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Дури три деца на возраст од пет и 15 години имаа тешка клиничка слика во последните две недели поради ковид 19 и беа ставени на респиратор во УДК Тирчова, додека едно 14-годишно момче во моментов е на респиратор на КБЦ „Драгиша Мижовиќ“.

ОПАСНО! Се поголем бројот на деца кои завршуваат на респиратор!

Вториот удар на коронавирусот ги погодува дури и најмладите, во претходните две недели...

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...