Повеќе застапени врнежите ќе бидат во попладневните и во вечерните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, истиот повремено и тоа особено на север и долж Повардарието ќе засилува. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 17 степени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 31 март, 2020 10:21

ТОЛКУ ОД СОНЦЕТО: Наредните денови дожд и снег!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

До крајот на денов, времето во државава ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд на ниските, додека на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег.

Повеќе застапени врнежите ќе бидат во попладневните и во вечерните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, истиот повремено и тоа особено на север и долж Повардарието ќе засилува. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 17 степени.

Доцна попладне и навечер од север ќе започне да се проширува заладување со што врнежите од дожд во текот на ноќта се очекува да преминуваат во врнежи од снег и на некои пониски места. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно, особено попладне и навечер ќе има услови за повремен локален дожд. Во текот на ноќта ќе има услови и за локално провејување на снег.

Во среда пак ќе има поинтензивни врнежи кој ќе бидат претежно од снег. Повремено ќе има услови и за врнежи од дожд и снег а ќе дува и северен ветер кој ќе засилува повремено.

Денес максималната дневна температура во Скопје се очекува да се искачи до околу 13, утре до околу 3 до 4 степени. Утре врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и на повеќе места ќе бидат од снег со што се очекува и формирање на снежна покривка. Позначителна снежна покривка се очекува да се формира на повисоките места и на планините како и на некои пониски места, особено во јужните и западните предели. Максималните дневни температури на воздухот утре ќе се искачуваат во интервалот само од -1 до 7 степени во најтоплите предели.

Исто така ќе дува северен ветер кој повремено ќе биде и засилен. Потоа во четврток се очекува стабилизирање на времето, сепак утрата ќе бидат МНОГУ ПОСТУДЕНИ со минимални температури кој на повеќе места ќе се спуштаат под нулата, односно истите ќе се спуштаат во интервалот од -8 до 2 степени. На високите места и на планините ќе биде уште постудено, максималните дневни температури пак ќе бележат тенденција на постепен пораст.

Подготви за Фокус: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината во текот на претпладнево ќе има повеќе сончеви периоди, додека попладне ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дож и услови за ретки грмежи.

ВИКЕНД МЕТЕО: Нестабилно време со врнежи од дожд низ целата земја!

Денес во текот на претпладнево ќе има повеќе сончеви периоди. Од пладневните часови...

Максималните дневни температури, се до крајот на оваа недела ќе бидат под просекот и ќе се искачуваат во интервалот претежно од 15 до 24 степени.

ВРНЕЖИ ОД ДОЖД: Во текот на денот се очекуваат грмежи низ нашата земја!

До крајот на денов, како и во текот на следните денови во нашата држава времето ќе биде...

Токму ова е поради значително постудениот воздух кој од северните предели на Европа се спушта кон нашата држава, врнежи од снег на планините освен кај нас има и во регионот, односно во соседна Србија и Босна!

СЕ ВРАТИ СНЕГОТ ВО МАКЕДОНИЈА: Заврна снег на Пелистер(ФОТО)

Вистинска зима на крајот на мај. Вчера снежна покривка го обеле Пелистер, објави метео-...