Михајловски вели дека омилена строфа од химната му е “Не плачи Македонијо, мајко мила, крени глава гордо високо”, додавајќи дека нема да биде изненаден доколку се појави предлог за нова химна на најновата држава на Балканот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 јули, 2019 1:42

Тони Михајловски распали на Фејсбук: “Мене омилена строфа се уште ми е “Не плачи Македонијо, мајко мила”

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Актерот Тони Михајловски на својт Фејсбук профил се огласи по скандалот со изведувањето на македонската химна од страна на Тамара Тодевска. 

Фејсбук статусот на актерот Тони Михајловски

Михајловски вели дека омилена строфа од химната му е “Не плачи Македонијо, мајко мила, крени глава гордо високо”, додавајќи дека нема да биде изненаден доколку се појави предлог за нова химна на најновата држава на Балканот.

Мене омилена строфа сеуште ми е “Не плачи Македонијо, мајко мила, крени глава гордо високо”. Во таа строфа јас, некако ја слушав пораката од предците, и решението за иднината. Да престанеш да плачеш, и со крената глава, прауд шо би рекле, да се фатиш во костец со сите предизвици и борби за Македонија и Македонците. Но таа строфа одамна не се пее. Ја исфрлија и тоа со указ, чинам.
Легендата вели дека имало друга химна пред оваа, дека стихот “од гроб станаа славните ѕидари на Крушевската Република” е заменет со познатиот “Од ново сега знамето се вее на Крушевската Република”, дека Никола Карев е исфрлен од оваа химна.
Можеби ќе звучи страшно, но нема да ме изненади ако се појави предлог за нова химна на најновата држава на Балканот. Можеби веќе некаде, некој музичар полицаец, ги “везе” нотите и зборовите за северната папазјанија, од едноставна причина што во официјалната химна сеуште има многу Македонија. Многу повеќе одошто тие, и нивните пријатели околу нас, можат да поднесат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Во однос на ебзбедноста во училиштето и јас како одговорно лице на оваа инстисуција ги превземаме сите потребни мерки, спортксата сала беше реновирана пред десетина години, но лошата изведба довело до распаѓање на истата.

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски” во Лисиче – родителите револтирани не сакаат да ги пушаат своите деца на настава

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче во субстандардни...

Тие според СЈО, нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155.117.172 евра и за истиот износ на компанијата изведувач и овозможиле да се стекне со имотна корист.

Делото застарува – Груевски нема да одговара за „Траекторија“

Адвокатот Јанаки Митровски во емисијата 10 минути изјави дека делото за кое поранешниот...

МВР против Б.О. поднесе прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен сообраќај. Како што се гледа на видеото, објавено од Османи, на својот профил на Фејсбук, тој додека управува со автомобилот разговара на телефон и минува преку полна линија.

Османи доби 25 негативни поени – Вице -премиерот вели дека не ги надминал ингеренциите најави нов увид, овој пат во Тетово

По бурните реакции по објавената снимка Бујар Османи вели дека не ги надминал ингеренциите...

Во пријавата се тврди дека тие здружено презеле дејствија со кои ја оштетиле и неа, но и Буџетот на Република Македонија, во обид да стопираат влез на странска инвестиција во Македонија вредна 11,5 милиони евра.

Героски открива нов скандал: На повидок „Рекет 2“: Дали Ден Дончев водел хајка да се спречи шведска инвестиција во здравството?

Против директорот на Фондот за здравство Ден Дончев и против актуелниот министер за...