сабота, 10 јуни 2023

MK/ EN/ DE„Се борев за државата, за партијата, ќе се дадам за државата“, рече Вучиќ.

Објавил: Македонка Димкин | 1 јануари, 2022 11:38

ТОП ВЕСТ ОД СРБИЈА: Вучиќ си дава оставка!

Фото/Текст извор: ©блиц.рс/ гугл

„Десет години сум на чело на партијата и ќе бидам таму до мај. Мислам дека тоа е доволно. Во мојата глава веќе имам четворица кандидати за наследник“, рекол Вучиќ, а пренесува Блиц.

„Време е за нови луѓе, 10 години сум на нејзиното чело. Се повлекувам бидејќи не сакам ништо да загрозувам пред тоа и победата на партијата на изборите“, додаде српскиот претседател.

„Ќе се изненадите ако кажам дека имам топлина и емоции, понекогаш и јас сум човек, си велам дали можам да го направам ова, или не можам да го правам ова. Ниту еден ден не сум бил на море , можеби сакав да бидам нормален, обичен човек“, изјавил Вучиќ.

Тој додаде дека „можеби посакал да не ги носам товарите на овој свет, дури ни партиските“.

„Да речам скарајте се, да не морам да ве помирувам, да видам што прави ќерка ми, да го носам син ми на џудо, кошарка, големиот не ме забележува два отсто“, рече тој.

Тој додаде дека „го дал целиот себеси“.

„Се борев за државата, за партијата, ќе се дадам за државата“, рече Вучиќ.

На прашањето дали можеби ќе се врати на премиерската функција, Вучиќ одговори дека не е сигурен за сценариото.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Балкан

Многу бргу се очекува влегување на сила на договорите и во останатите три држави потписнички

ОД ДЕНЕСКА СО ЛИЧНИ КАРТИ ВО АЛБАНИЈА И ВО КОСОВО Што ќе значи тоа за лекарите и за архитектите?

Многу бргу се очекува влегување на сила на договорите и во останатите три држави потписнички,...

Бугарија до септември 1944 година беше на страната на силите на Фашистите

БУГАРСКИ ИСТОРИЧАР ГИ ПОПАРИ СВОИТЕ СОГРАЃАНИ: Да не преминевме во антифашистичката коалиција границите на Југославија ќе беа до Софија!

Соседните земји можеа да бараат бугарска територија доколку Бугарија не влезеше во...

Душан дошол да го испрати владиката Атанасиј до манастирот Тврдош, каде што е погребан.

КОЈ Е ДУШАН ОБРЕНОВИЌ, кого косовците полицајци брутално го претепале: Се викал Сулејман, па станал православец

Душан Обреновиќ, момчето кое вчера беше брутално претепано од косовските полицајци...


Ние користиме колачиња за да ја подобриме практичноста на веб-страницата. Со вашата посета се согласувате со ова.