Овие автомобили и понатака се препознатливи за светската јавност, меѓутоа тие ја добија титулата за најгрди автомобили на сите времиња.

Објавил: admin@magazin | 6 февруари, 2022 8:18

ТОП 10 – Најгрди автомобили на сите времиња

Фото/Текст извор: ©магазин

Со текот на сите овие години, патиштата забележаа дека некои автомобили што само дизајнерите можеа да ги наречат убави.

Во таа чест, во продолжение на овој текст ви ги претставуваме 10-те најгрди автомобили според Top Car Magazine,s.

1  Fiat Multipla

 Тој е навистина предозирање со грдо. Дури и ако ни е целта да го дизајнираме најгрдиот автомобил досега, никој нема да успее да создаде такво злосторство. Автомобилот беше навистина ужасен кога за првпат беше произведен, но сепак доби малку подобро светло во последните години на производство. Во 2010 година, италијанскиот производител на автомобили одлучи дека окото на луѓето е доволно нападнато и го прекина неговото производтство. Денес, остатоци од автомобилот сè уште ги прогонуваат улиците. 

2. Panoz Abruzzi

Автомобилот е познат како ‘’Духот на Le Mans ‘’е огромен карван кој ја подигнува грдотијата на едно сосема ново ниво, скапо ниво. Така е, Panoz Abruzzi “Духот на Le Mans’’ чини £ 330,000 . Планирано било да се произведат само 81 примерок. За среќа, автомобилот никогаш не ја виде светлината на денот. Тој почина од природна смрт . Но, штом ќе го видите следниот, ќе посакавте никогаш да не бил создаден.

3. Weber Sportscars

Тој е познат е по прекарот ‘’ Брзиот‘’. Но, уште попознато име би му било “Грдиот”, бидејќи тој e навистина грд. Ова беше обид на Швајцарија да го укине Veyron како дотогаш најбрз автомобил во 2008 година. И резултат беше брз напад врз окото! Она што го прави непростливо за овој автомобил е тоа што за разлика од некои автомобили кои се најдоа на листата на најгрди, оваа грешка е направена во 2008 година, кога веќе имаше големо просветлување во автомобилската индустрија. Истото може да се каже и за следниот на листата. 

4. Nissan Cube

Овој автомобил немора да се грижи за аеродинамиката, но дефинитивно не се грижи ни за убавината. Не е јасно што токму јапонскиот производител на автомобили се обидува да постигне, но во едно сите можеме да се согласиме, дека овој автомобил е естетски криминал. Автомобилот првпат беше произведен во 1998 година и до ден денес сè уште може да се види на улиците.

5. Самоуверениот Робин

Toj изгледа како хибридод автомобил, брод и мотоцикл. Тоа не звучи добро на било кој фронт. Робин беше еден од најпопуларните фиберглас автомобили во историјата и денес и со право се зазеде место на листата на најгрди автомобили на Top Car Magazine’s. Првпат беше произведен во 1973 година за да го заземе местото на Reliant Regal. Иако овој е грд, следниот автомобил е всушност страшен!

6. Brubaker Box.

Креаторите на Brubaker Box дефинитивно заслужуваат чиста петка за прецизна презентација. Навистина е точно – името е грдо исто како и автомобилот. Тоj навистина изгледа како да излегол пеколот. Без никаков карактер дава слика на грда кутија на тркала. Сепак, изгледа како нешто што сосем корисно во случај на нуклеарна светска војна. Зборувајќи за корисноста, следниот автомобил не е само грд, но се чини дека е и сосема бескорисен.

7. Hyundai Tiburon

Toj беше нарекуван со многу имиња. Во Европа, се викаше Hyundai Coupe, додека во Америка и на други пазари, беше познат под името Tiburon. Тибурон е шпански збор што значи ајкула. И навистина беа во право – тој изгледа како грда ајкула. Ако мислите дека ова е лошо, почекајте додека не го видите следниот автомобил кој изгледа како грозен вонземјански ковчег.

8. Трол Пластик

Оваа Норвешка компанија, се обиде да изгради автомобил со тело од фиберглас. Материјалот е лесен и има и други придобивки, како што е отпорност на ‘рѓа. Инженерскиот аспект можеби беше за пофалба, но за дизајнот, креаторите на автомобилот заслужуваа ‘’суровa затворскa казна‘’. Автомобилот беше произведуван само две години од 1956 до 1958 година.

9. Маркос

Тој е британски производител на автомобили, специјализирани во областа на спортски автомобили. Нивните автомобили на изглед беа генерално грди. За среќа, само еден нивни автомобил беше пуштен во употреба во 1968 година и дури не му требаше ни долго време пред да биде пензиониран. Тој својот последен настап го имаше во 2008 година на Фестивалот на брзина.

10. Крајслер.

Toj е пристоен производител на автомобили. Но за жал, тие сосема не погрешија со Chrysler PT Cruiser. Ние не можеме да кажеме многу за перформансите на автомобилот, но нема да погрешиме ако кажеме дека ова е навистина грд автомобил. Но, сепак овој е дефинитивно многу подобар од следниот демон.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Технологија

Секоја зима, многу домаќинства од различни причини своите домови ги загреваат со печки на дрва, чиј чад претставува една од главните причини за зголемената загаденост на воздухот.

АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАJН ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА НАБАВКА НА ИНВЕРТЕР КЛИМА УРЕДИ

АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАJН ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА НАБАВКА НА ИНВЕРТЕР КЛИМА УРЕДИ Секоја зима, многу...

Брегу за Радио Слободна Европа изјави дека граѓаните со тоа ќе имаат повеќе пари во џебот, оние што би се потрошиле доколку ги плаќаат тие сметки во регионот поради тарифите за роаминг.

Од први јули се укинува надоместокот за роаминг за земјите од Западен Балкан

Надоместокот за роаминг во земјите од регионот целосно ќе исчезне од 1 јули, што ќе...