Љубителите не остануваат рамнодушни на овие прекрасни раси на кучиња. Со својата убавина го освојуваат целиот свет.

Објавил: Сара Фемина | 21 ноември, 2018 1:44

Топ 5 најубави раси кучиња на светот

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Овие прекрасни раси на кучиња се стари повеќе од 14 илјади години.Сите се посебни и мили на свој начин меѓутоа има и специјални раси, што се издвојуваат по својата големина,специфичност и интелегенција.

Тие се препознатливи по својата убавина и голема наклонетост кон човекот и околината. На овие прекрасни раси веруваме дека никој не може да им одолее.

 

1. Лабрадор

Оваа раса е на прво место по бројност во Америка. Позната е по својата дружељубивост и насмеаното лице. Лабрадорите можат да се најдат во три бои: жолта, црна и чоколадна. Тие се исто така познати по тоа што сакаат да пијат многу вода, пливање а и крзното им е отпорно на вода. Голема е раса и можат да тежат од 30 до 35 кг а да растат од 34-57 сантиметри.

 

2. Германски овчар

Прекрасен пес кој е воспитан за чување на домашни животни. Тој има голема способност, брзина и добар слух и мирис. Овој пес се користи многу за потреба на полиција и војска, како на пример за барање на дрога и криминалци. Исто така помага на слепи луѓе како водич. Германски овчар се покажал како верен и многу интелигентен пес.

 

 

4. Акита

Акита е една позната раса која потекнува од Јапонија и важи како еден од националните симболи во Јапонија.Оваа раса на кучиња се доста големи,јаки и брзи.Тие се многу тивки и ретко лаат.Премногу се чисти и се многу поврзани со својот газда.Спрема луѓе што не ги познава не е наклонет баш добро и му треба време да се социјализира со нив.Можат да достигнат тежина од 45 до 60 кг.

 

 

5. Сибирски хашки

Сибирски хашки е многу вреден пес со средна големина и има потекло од Аљаска.Неговото крзно може да биде бело-црно, а бојата на очите плава што е карактеристично за оваа раса.Тој има дупло крзно и многу се прилагодени да живеат на ладно.Животна граница на оваа раса изнесува помеѓу 12 до 15 години.А неговата тежина измеѓу 20-27 кг.Типично за овај пес е неговото елегантно одење и неговата енергија.

 

3. Швајцарски планински пес
Неговото потекло е од Швајцарија поточно на Алпите, и дресиран е така што може да се прилагоди на многу тешки услови за живот на планина. Тие се многу добри куќни чувари а неговиот животен век во просек износи помеѓу 7 и 9 години. Има прекрасно влакно и многу е сигурен во себе и во своите способности. Не лаат многу што е одличен љубимец за мали деца.

 

 

 

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Убавина

На гала настанот присуствуваа бројни личности од политичкиот и јавниот живот, меѓу кои сопругите на нашите познати политичари.

Елизабета Пендаровска и Зорица Заева во МОДНА КОМБИНАЦИЈА, на прославата на Денот на независноста!

Вчера во американската амбасада се славеше „Денот на независноста“. На гала настанот...

Изгледа Дадар беше горд што и покрај Фатиме Фетаи која му е редовен клиент во неговото студио, дојде на шминкање и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Катица Јанева го смени личниот опис кај шминкерот Дадар ?!

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, пред нејзиното гостување во емисијата...

Во истиот овој период, поради возбудата, нејзината физичка појава е уште попривлечна од претходно, а тоа објаснува и зошто се појавуваат нови додворувачи.

Вљубувањето го менува телото на жените

Во нејзиното тело, кога сфаќа дека е вљубена, почнува да се продуцира специфичен протеин...

Сите ние постојано велиме дека Македонија е прекрасна, но голем број од нас, всушност, не ја виделе таа убавина со свои очи. Погледнете дел од убавините на нашата земја.

Погледнете ги убавините на нашата мила Македонија

На убавините во Македонија никој не може да остане рамнодушен. Во оваа прекрасна земја...