Кој е Џаред Кушнер, најдобро може да се види од разговорите со новинарите на Вокс, Шон Елинг и Андреа Брнајн, жената која ја напиша широката биографија за Кушнер за Њујоркер.

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 јуни, 2020 18:17

ТОЈ Е НАЈМОЌНАТА ЛИЧНОСТ ВО БЕЛАТА КУЌА ПОСЛЕ ТРАМП: Многумина и не се свесни за моќта на овој човек!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Vox/P.L.

Џаред Кушнер има 39 години, тој е американски инвеститор во недвижнини, а и неговото име сигурно не ви е многу познато.

Но, верувале или не, тој е најмоќната личност во Белата куќа, ако не го сметаме Доналд Трамп.

Кушнер е зет на Трамп и негов виш советник. Тој е човек за кого многумина не се свесни колкава моќ тој всушност има.

Кушнер е зет на Трамп и негов виш советник. Тој е човек за кого многумина не се свесни колкава моќ тој всушност има.

Кој е Џаред Кушнер, најдобро може да се види од разговорите со новинарите на Вокс, Шон Елинг и Андреа Брнајн, жената која ја напиша широката биографија за Кушнер за Њујоркер.

Ви ги пренесуваме најинтересните делови од нивниот разговор.

“Откако разговарав со десетици, можеби стотици луѓе што го познаваа Џаред, се покажа дека тој беше самоуверен во себе и во своите способности, дури и кога немал информации. Слушнав дека ова се однесува и на неговиот бизнис на недвижнини и неговата работа во издавачката индустрија и неговата работа во политиката.

Луѓето, врз основа на неговото однесување, секогаш имаа чувство дека ќе влезе внатре и ќе разговара со нив, но тој беше оној кој секогаш мислеше дека е во право, и дека знае како да ги прави работите правилно дури и кога очигледно не знаеше. “

Дали е тој неспособен како што изгледа?

Мислам дека фаталниот недостаток на Џаред Кушнер е дека тој не гледа на недостатокот на информации како маана. А сепак, иако велам дека е маана, се чини дека му донесе низа успеси. Ќе видиме што ќе се случи следно, но Кушнер успеа да ги откаже истрагите, тој беше ослободен од обвинението за судењето за убиство, тој успеа да ги наруши сите видови на норми … Мислам дека го гледа сето ова како потврда дека ги прави работите правилно.

Каква е врската помеѓу Трамп и Кушнер?

Тие се согласуваат. Трамп во неколку наврати рече дека смета дека Џаред е одличен, успешен … Па, секако, тој е во брак со неговата ќерка Иванка.

Многу луѓе во администрацијата не го сакаат Џаред и чекаат да ја достигнат заслужената правда. Но, тоа никогаш не се случува. Кабинетот на Џаред се наоѓа веднаш до оној на Трамп во Овалната канцеларија, а тој може да влезе и во Источно крило и  западно крило.

И така, во време кога сите одат во кревет, тој може да седне на семејна вечера со претседателот и тоа му дава огромна сила. На Трамп му се допаѓа и чувството дека семејството го води бизнисот, а тој и верува на Иванка и му верува на Џаред.

Зошто го прави ова? Џаред не мора да се справи со целиот тој притисок, тој не мора да ги прифаќа сите оние работи за кои е слабо подготвен. Тој лесно можеше да ужива во плодовите на моќ и привилегии, без да се изложи на овој начин.

Никој навистина не сака да се оддалечи од моќта на тој начин. Неверојатно е тешко да се оддели од властите. Може да имате помалку проблематичен живот, но постои желба да бидете во центарот на моќта и мислам дека тој ужива во тоа.

Кое е најважното нешто што луѓето треба да го знаат за Џаред Кушнер?

Мислам дека луѓето не разбираат колку е моќен тој. Луѓето ја потценуваат неговата блискост до власта и неговата подготвеност да ја искористи. Ова е момент на реална криза и вистинска несигурност, а овој човек е во центарот на тоа без никаков тренинг. Само експериментира во движење.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Руската вакцина против вирусот „Ковид-19“, направена од центарот „Гамалеј“, ќе биде регистрирана на 12 август, а таа ќе биде прва што ќе ја примат медицински работници и постари жители на земјата, рече денес рускиот заменик министер за здравство Олег Гриднев.

Руската вакцина против корона ќе биде регистрирана на 12 август!

Русите ќе ја регистрираат вакцината против вирусот корона на 12 август: Последната...

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...