Интелегентниот вирус пуштен на најако, упте еден млад живот си замина од нас

Објавил: Македонка Димкин | 18 ноември, 2020 12:58

Трагедија во Охрид: Најверојатно од КОВИД вчера почина 35 годишна Охриѓанка

Фото/Текст извор: ©магазин

Тага и неверување во семејство во Охрид. Почина 35 годишната Ивана која дотогаш немала никакви симптоми!

Се се случило само во два дена, без предходни симптоми!

Ивана пред два дена добила покачена температура, температурата и се смирува со помош на таблети.

Но после кратко време температурата повторно и се покачува по што се алармира брзата помош во Охрид, каде се носи во инфективно оддление при што веднаш се приклучува на кислород за дишење.

Но поради влошената состојба сатурацијата која треба да биде најмалце 90 (*волумен на белите дробови) се спушта на 60 поради што инфективното одделение од Охрид  а и на барање на родителите, во вторникот  се одлучуваат да ја испратат во специјалната болница Систина во Охрид за да ја стават на респиратор за дишење, бидејки истиот го нема во Охридската ковид болница.

Од наши блиски извори дознаваме дека  од две докторки на ифективно во Охрид една е веќе болна. Персоналот работи со намален капацитет, и под константен притисок, освежување со млад кадар нема.

Сепак и покрај интервенцијата на Охридската болница, и ангажирањето на медицинско возило, Ивана починала на пат кај Кичево, и не издржала да ја однесат во Скопје.

Дали Ивана ќе беше денес жива ако во Охрид имаше респиратор за дишење? Кој ќе сноси одоговорност што сега една цела фамилија се зави во црно? Ова се прашања кои родителите уште долго ќе си ги постауваат.

Уште колку фамилии треба да се завијат во црно за владата на Република Македонија, да го насочи својот приоритет кон хитно опремување на Макеоднските болници, наместо расфралње на пари по магариња и фризери, по украсување на плоштади.

Од друга страна пак други вработени велат, и да имаше респиратори, што ќе ни се никој не е обучен да работи со нив? Вистина ли е министер Филипче?

И ако веќе критизираме критиката не важи само на оваа власт, тоа оди и на конто на предходната власт. Со една разлика што предходната власт имаше сенс за народот и сепак се обидуваше да гради.

Факт е дека во Македнија во моментов владее хаос и паника поради КОВИД 19. А најлошото е што вирусот ги напаѓа најнемоќните оние со слаб имунитет. 

По се изгледа КОВИД 19 не ќе е дојден од пазариштето од Вухан, каде во моментов се е во ред, туку од лабораториите на оние кои решиле да го намалат населението во цел свет. На жалост Македонија освен што ја изгуби битката со државноста, ја губи и битката со ковидот, кој секој ден има се поголем замав. 

Кое е решението?

Додека опозицијата се обидува со пресови во главном од на топло од нивната бела палата во Скопје, која наводно е замрзната ама ппо некое чудо пари има да се плаќаат за кредити и хопотеки, власта мува не ја лази и се однесува како да е рајот, како во Македонија да тече мед и млеко.

И баш на денот кога во Македнија имаше 40 жртви (барем според официјалните статистики) премиерот без грижа на совест си замина во Берлин да примел награда. Ккава награда за тоа што „убива нјајмногу луѓе„ за тоа што народот се исели и секој втор е на теблети за смирување или за крвен притисок? Каква прашува МАГАЗИН?

Ивана си замина како и многу други кои сакаа да живеаат но неможеа поради неспособноста на Венко Филипче и Зоран Заев, поради нивната алчност за тендери наместо да се грижат за и онака пропаднатото здравсто

Замислете КОВИД Центар во Охрид без ни еден респиратор, го знаевте тоа?

Оваа влада мора под хитно да се распушти и да се ангажираат Менаџери, не политичари, туку стручњаци кои ке јас спасат Македонија од тотален колапс.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Случајно или не, по само неколку дена од како Левица алармираше за катастрофалната состојба во некогашниот дом за деца и младинци, “Ранка Милановиќ”, ноќва во истиот избувна пожар.

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ”

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ” Додека СДС,...

Штотуку започна исплатата за стипендиите на студентите но само на тие што продолжуваат. Покрај тоа што беше ветено дека ќе се започне најпрвин со исплата на ланските

ВЛАДАТА И МОН ПОВТОРНО ГИ ИЗВИСИЈА СТУДЕНТИТЕ

После вчерашната ситуација во Студентскиот дом „Пелагонија“ каде што голем број...

Според неофицијални информации, МВР која правеше претреси во координација со Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, пронашла пари во кутии од цигари. Истите биле во кабините на полицајците. Службениците тврделе во судот дека кутиите биле подметнати.

Од вчеравечер, до утрово, уапсените беа во Кривичен суд. Тие негираат вина и сите тврдат дека парите им биле подметнати. До вчера на полноќ, освен полицајците, нема цариници кои се уапсени.

Обвинителството бара мерки за обезбедување присуство, а полициските службеници беа спроведени во Кривичен суд.

Се уште не се соопштени детали од надлежните институции. Првите информации се очекуваат од брифингот на МВР со новинари, кој треба да се одржи денеска.

Командир, заменик командир и осум полицајци уапсени на Табановце: најдени пари во кутии од цигари

Командир, заменик командир и осум полицајци вчера се уапсени на граничниот премин...