Автомобилот во кој се наоѓале две настрадани тела, извлечен е вчера од реката, потврди портпаролката на полициската управа Источно Сараево, Весна Стојановиќ, пренесе Фена.

Објавил: Сара Фемина | 13 април, 2019 22:02

ТРАГЕДИЈА: Згаснаа 4 човечки животи откако автомобилот изгубил контрола и се лизнал во река !

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Во тешка сообраќајна несреќа која се случи вчера околу 12 часот, загинаа четири лица, откако нивниот автомобил се лизнал во кањонот Милјацка кај тунелот Булоз, на источниот влез во Сараево.

Автомобилот во кој се наоѓале две настрадани тела, извлечен е вчера од реката, потврди портпаролката на полициската управа Источно Сараево, Весна Стојановиќ, пренесе Фена.

Стојановиќ пренесе дека претходно беа извлечени уште две безживотни тела на две женски лица, кои се наоѓале во возилото во моментот на несреќата. Сите четири жени кои загинаа во тешката несреќа се учителки во Основното училиште Ковачица, потврди директорката Наџа Пејак за порталот Радио.Сараево.ба.

Во несреќата загинаа Мерима Балкич, Лејла Садиковиќ, Алмина Чочоровиќ и Мина Кадриќ.

„Иако бевме свесни дека животот со себе носи и непријатни изненадувања, сепак останавме шокирани од денешната вест. Немаме зборови кои можеме да ги искажаме колку многу болка и жалост чувствуваме, поради несреќата која се случи денеска.

Во едно сме сигурни дека училиштето остана без прекрасни работници, несебични со големи срца. Со голема болка и тага изразуваме најдлабоко сочувство на нивните семејства, напишаа работниците на основното училиште Ковачица, на Фејсбук страницата на оваа установа.

Во потрагата и извлекувањето на автомобилот и настраданите лица учествуваа припадници на сараевските служби за спасување, припадници од управата за цивилна заштита РС, МУП, и РС и пожарните служби од Сараево и Пала.

Оваа тешка сообраќајна несреќа се случила кога автомобилот се лизнал и изгубил контрола од автопатот, во реката Милјацка кај тунелот Булоз во источниот влез во Сараево.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Како што пренесе државната телевизија, до експлозијата дошло така што од цевката која се наоѓала во салата за венчавање протекла гас.

КРВАВА СВАДБА ВО ИРАН: Загинаа 11 сватови и 5 деца – еклсплодира плинска цевка на венчавка!

Најмалку 11 лица загинаа во експлозија на плинска цевка за греење, во западот на Иран,...

Властите соопштија дека лошото време ќе биде еден од факторите што ќе се испита, но причината за несреќата сè уште не е позната.

СЕ СРУШИ ПАТНИЧКИ АВИОН ВО САД: Најмалку 10 лица се загинати

Најмалку девет лица загинаа, а тројца се повредени во пад на мал авион во американската...

Емран Хамза (2), кој е по потекло од Србија, загина во неделата на божиќниот саем во Луксембург, кога скулптура од мраз од 700 кг падна на несреќното дете.

ХОРОР: Двегодишно дете од Србија го уби скулптура од 700 килограми мраз – ПОЧИНАЛО НА РАКАТА ОД ТАТКО МУ

Емран Хамза(2)трагично настрада кога на него во текот на божиќниот саем се сруши куќа...

„Ова е критична точка, со екипи од Турција се обидуваме да ги поместиме трите плочи кои се паднати една врз друга.

Симоновски зборува за ТВ21 од Драч: „Се наоѓаме на критична точка, најверојатно има три-четири деца под рушевината“

Три до четири деца се заглавени во рушевината каде што интервенираат екипи на пожарната...