Неговото срце не издржа. Единствената поткрепа на девојката замина, но зад себе остави долгови кон банките кои 21-годишната штипјанка не може да ги плати, пишува Алфа.

Објавил: Перо Милчин | 16 мај, 2020 10:44

ТРАГЕДИЈА: Почина таткото на девојката која БЕШЕ ТЕПАНА ОД ДВАЈЦАТА НАСИЛНИЦИ ВО ШТИП

Фото/Текст извор: ©алфа

Судбината продолжува да се подигрува со животот на 21-годишната девојка којашто беше претепана од двајца штипјани. Притисокот и проблемите со кои во изминатиот период се соочуваше семејство беа премногу за нејзиниот татко.

Неговото срце не издржа. Единствената поткрепа на девојката замина, но зад себе остави долгови кон банките кои 21-годишната штипјанка не може да ги плати, пишува Алфа.

Таа остана сама. Пред да почине татко и, мајка и е згрижена во психијатриска установа. Единствена поткрепа во овие тешки моменти е семејството на чичко и. Алфа стапи во контакт со ного. Не сака јавно да зборува, образложувајки дека душевната болка и состојбата во која се наога неговата внука е многу тешка.

Потврди дека и е потребна финансиска помош, затоа што наследила кредити во висина од над 200.000 денари. Во куќата во која живее девојката треба да се изведе дополнителен приклучок за струја, а за тоа се потребни пари кои таа не може да ги плати бидејки е неврботена, објаснува чичкото.

Единствена светла точка во сивилото што и го нуди животот е, да си го врати едногодишното дете, кое е дадено на згрижување. За алфа вели дека тоа и е мотивација да продолжи со животот понатаму.

Прв чекор до реализирање на желбата е вработување. Објаснува дека живее во страв. Тврди дека добива закани по живот од двајцата насилници.
Во случајот активно со правна помош се вклучени невладината организација ЕХО и социјалните работници од штипскиот Центар за социјални работи. Доделена и е еднократна парична помош, а со од вчера, ќе биде корисник на социјална помош во висина од 4000денари.

Преку Агенцијата за вработување се прават напори да и се обезбеди и вработување..
Девојката, вниманието на јавноста го привлече откако минатиот месец на социјалните мрежи се појави видео клип каде што се гледа како ја тепаат во влез на зграда. Двајцата сторители експресно беа откриено, а судот им изрече казна во висина од по 2,6 години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Случајот во полиција бил пријавен од страна на случајни минувачи кои го забележале телото на самиот кеј „Македонија" во градот!

Трагедија на празникот Свети Наум: Се удави човек во Охридското езеро

Безживотно тело на средовечен маж попладнево е пронајдено во водите на Охридското...

Откако се утрвдени причините за несреќата, телата на децата се предадени на семејствата.

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Две деца на возраст од 14 и 15 години загинаа попладнево на патот Добрејци – Пиперево!

Две деца на возраст од 14 и 15 години загинаа попладнево на патот Добрејци – Пиперево,...

Сообраќајната несреќа се случила кога камион со полуприколка управуван од српски државјанин удрил во моторот.

ВОЗНЕМИРУВАЧКА ФОТОГРАФИЈА: Триесет и двегодишен моторциклист загина во тешка сообраќајна несреќа

Триесет и двегодишен жител на скопското село Стајковци загина во сообраќајна несреќа...

Фолк-пејачот Благоја Грујовски, кој често имаше заеднички настапи со Емрах, за „Фокус“ ја потврди веста. Тој вели дека се уште е во шок поради ненадејната загуба на блискиот пријател и колега

ТРАГЕДИЈА: Почина млад македонски пејач!

Младиот музичар Емрах Мехмеди вчера го изгуби животот по пад од скала. Естрадата во...