Двајцата пилоти кои го управуваа леталото загинаа, но сите патници во авионот го преживеаја падот.

Објавил: Перо Милчин | 27 јуни, 2019 11:39

ТРАГЕДИЈА: Се сруши патнички авион во Русија, пилотите загинаа, патниците спасени!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Авион марка „Ан-24“ на руската авиокомпанија „Ангара“ се сруши во руската област Бурџатија.

Во руската област Бураџатија се сруши патнички авион “Ан 24„  на руската авиокомпанија „Ангара„. При падот двајцата пилоти кои го управуваа леталото загинаа, но сите патници во авионот го преживеаја падот.

Како што известуваат локалните медиуми, сите 42 патници биле живи извадени од остатоците од авионот, а 19 од нив завршиле во болница поради повреди.

Несреќата се случила откако на авионот кратко по полетувањето му откажал едниот мотор, па пилотите одлучиле да се вратат од местото на полетувањето.

Авионот додека се обидел да слета, удрил во фабриката за прочистување на вода, по што се запалил.  Министерството за вонредни состојби објави дека во авионот имало 46 лица, меѓу кои и четворица членови на екипажот.

Авионот полетал од аеродромот во Нижњеангарск кон Улан Уде.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Пред 20 години, двегодишниот Марко, загина од НАТО бомба во сред центарот Нови Пазар во татковата прегратка, а истовремено настрада и неговиот татко Владан!

Малиот Марко(2) беше најмладата жртва на НАТО бомбардирањето: Загина во прегратката на татко му(ФОТО)

Во прегратките на својот татко Владан 31. мај 1999 година, околу 14 часот попладне, во бомбардирањето...

Новата снимка дава поинаков агол на инцидентот што ја запали Америка и открива дел од конфликтот на Флојд со полицијата, пред работите да ескалираат понатаму.

Ново видео го покажува ужасното убиство на афроамериканецот: МУ НЕМАШЕ СПАС (ВИДЕО)

Ново видео од апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако полицаецот...

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА – ИМА ЗАГИНАТИ И 19 ПОВРЕДЕНИ ЛИЦА: Се судрија автобус и автомобил!

Во судирот на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобилот, загинаа...