Според весникот, Трамп го третира Косово како протекторат и го цементира барањето на Вашингтон за влијание во дворот на Европската унија, а Гренел, кого весникот го опишува како „фестичен дипломат“, треба да постави триумф на меѓународната сцена.

Објавил: Катерина Крстиќ | 28 април, 2020 22:03

ТРАМП БЕСЕН НА АЛБАНЦИТЕ: Решение по секоја цена- бара размена на територии!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs/Tanjug/Foto: EPA / MICHAEL REYNOLDS / POOL)

Германскиот „Шпигел“ во текстот „Хаос во американскиот протекторат“ пишува дека американскиот претседател Доналд Трамп го засилува текот на поранешните американски претседатели и дека сака трајно решение преку специјалниот пратеник сака да најде трајно решение за Белград и Приштина.

Според весникот, Трамп го третира Косово како протекторат и го цементира барањето на Вашингтон за влијание во дворот на Европската унија, а Гренел, кого весникот го опишува како „фестичен дипломат“, треба да постави триумф на меѓународната сцена.

– САД сакаат мировен договор меѓу Србија и нејзината „поранешна провинција“ со разменување територии, вклучително и промена на границите – на што се спротивставуваат повеќето земји од ЕУ. Тие сметаат дека „граничните промени на Балканот се исклучително опасни“, пренесува Шпигел.

Како што објави  Шпигел таквата намера на Трамп се должи на настаните околу разрешувањето на косовскиот премиер Албин Курти на 25 март.

„Кога неговата партија освои најмногу гласови на изборите во есен, беше јасно дека многу граѓани јасно сакаа да се пробијат со стариот систем на Косово. Неговата влада беше прва во Приштина каде воените ветерани немаа збор но сепак, таа преживеа само седум недели “, пишува весникот, додавајќи дека Курти сега ги обвинува САД дека се вклучени во рушење на неговата коалиција.

Текстот, исто така, проценува дека иако канцеларката Ангела Меркел изрази солидарност со Курти, Гренел очигледно долго време ги подготвуваше претседателите на Србија и на Косово за промена на курсот во Приштина.

„Во иднина, партијата на Рамуш Харадинај – поранешен герилски командант кој со децении ужива во наклонетоста на Вашингтон, може да ја врати власта во Приштина“, заклучува Шпигел.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до...

Во моментов во Бали се одржува самит на Г20, а на состанокот на Г7, покрај Бајден, присуствуваа и лидерите на Канада, Европската комисија, Европскиот совет, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Холандија, Шпанија, Велика Британија.

Светските лидери одржаа итен состанок по падот на проектили во Полска

Белата куќа официјално соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден свикал итен...

Кудрицки рече дека Украина го проследи списокот со опрема што му е потребна на регионот Херсон до меѓународните партнери, од кои Полска и Франција веќе одговорија.

Украина: Русите пред да побегнат ја уништија главната електрана во Херсон

Електраната што го снабдуваше со електрична енергија целиот десен брег во регионот...