Трамп рече дека падот на бројот на загинати во Њујорк „може да биде добар знак“ и индикација дека Американците почнуваат да гледаат „светло на крајот од тунелот“.

Објавил: Катерина Крстиќ | 6 април, 2020 10:41

ТРАМП: Гледаме светло на крајот на тунелот- Лекарите убедени дека следува најтешката недела во САД

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Претседателот на САД, Доналд Трамп денес изрази надеж дека е направено балансирање во некои од фокусите на корона вирусот во Америка, при што неговите медицински советници заземаа поумерен став.

Трамп рече дека падот на бројот на загинати во Њујорк „може да биде добар знак“ и индикација дека Американците почнуваат да гледаат „светло на крајот од тунелот“.

Ентони Фаучи, член на американскиот медицински тим за борба против вирусот корона, рече дека се потребни две недели напор и почитување на строги мерки, како што се социјалното растојание и препораките да останат дома, за да се забави ширењето на вирусот.

Во исто време, Ентони Фаучи, член на американскиот медицински тим за борба против вирусот корона, рече дека се потребни две недели напор и почитување на строги мерки, како што се социјалното растојание и препораките да останат дома, за да се забави ширењето на вирусот.

На прашањето дали мрачните предвидувања што ги направил со други експерти се противречни на овие на Трамп, тој директно се спротивстави на претседателот, кој е критикуван во јавноста дека честопати зазема попозитивен став отколку што покажуваат фактите, пренесува Ројтерс.

„Она што го слушате за можното светло на крајот на тунелот не може да го избрише фактот дека утре ќе биде многу тешко “, рече Фаучи.

Шефот на Министерството за јавно здравје на САД, Џером Адамс предупреди дека ова ќе биде „најтешката и најтажната недела во животот на повеќето Американци“.

Сепак, некои гувернери се двоумат да издадат наредба да останат дома. Во повеќето држави, на граѓаните им е наредено да останат дома.

Во САД досега се потврдени повеќе од 335.000 случаи на коронавирус, а повеќе од 9.500 починале.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Алили најави дека родителите кои веќе ги запишале своите деца немале можност да контактираат со заразеното лице затоа што просторот за прием на ученици од основно училиште е посебен.

Прекинат уписот на првачиња во училиште во Тетово, наставник заболел од коронавирус

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците...

Бутел е една од општините каде бројот на заболени е висок,  но според митрополитот Петар, таа бројка која деновиве се презентира пред јавноста е од ифтарските вечери кои се одржувале во затворени простории.

Поповите против карантин за Задушница: Заболените се од ифтарите кои се одржуваа на затворено!

Во изјава за А1 Он митрополитот пелагониско-преспански Петар, кој е против да има карантин...

Скопскиот и тетовскиот во моментов се најзафатени региони со Ковид-19, односно региони во кои се регистрира широко-распространета трансмисија во заедницата.

Чаир жариште на коронавирус, речиси 100 заболени- ова се бројките на заболени во другите скопски општини!

Коронавирусот не стивнува во Македонија, а Скопје и Тетово се градовите со најголем...