Претставничкиот дом гласаше за отповикување на американскиот претседател со 232 гласа „за“ и 197 „против“.

Објавил: Мирко Бачиќ | 13 јануари, 2021 23:58

ТРАМП ЗАМИНА ВО ИСТОРИЈАТА: Отповикан е по втор пат, Сенатот ќе одлучува да го разреши американскиот претседател

Фото/Текст извор: ©магазин.мк/курир.рс

Доналд Трамп ќе остане претседател до 20 јануари откако лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот, Мич Меконел, објави дека нема да свика итна седница за да се разгледа повлекувањето на Трамп. Домот на американскиот конгрес денеска ја започна денеска расправата за отповикување на претседателот Доналд Трамп, по втор пат во неговиот мандат, откако медиумите и бројните пратеници го обвинија за поттикнување на насилен напад врз Капитол, зградата на Конгресот, што се случи пред една недела.

Претставничкиот дом гласаше за отповикување на американскиот претседател со 232 гласа „за“ и 197 „против“.

Со тоа Трамп стана првиот американски претседател кој двапати бил отповикан од Претставничкиот дом.

Процесот сега оди во Сенатот, каде доминираат републиканците, и потребни се две третини од сенаторите за отповикување, што значи дека најмалку 17 републиканци во Домот од 100 члена мора да го прогласат Трамп за виновен.

Сенатот е на пауза која ќе трае до 19 јануари, објавија претходно медиумите.

Влијателната републиканска пратеничка во Претставничкиот дом и претседателка на републиканскиот Претставнички дом во долниот дом, Елизабет Чејни и нејзините колеги републикански пратеници побараа нејзина оставка затоа што го поддржува повлекувањето на Трамп.

Во своето последно обраќање до нацијата преку каналот Фокс, Трамп рече дека тој не стои зад нападот врз Конгресот, а истовремено ги повика Американците да ги смират страстите.

Барам да нема насилство, никакво кршење на законот, ниту вандализам од каков било вид. Ова е нешто за што никогаш не сум се залагал, па дури ни Америка. Ги повикувам сите Американци да помогнат во смирување на страстите и тензиите. „Благодарам“, рече Трамп.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...